Rôzne

Nový slovenský rekord vo Vtáčom maratóne vznikol na dolnom Zemplíne

Máme nový slovenský rekord! A to v počte druhov vtákov pozorovaných počas Vtáčieho maratónu. Vznikol na dolnom Zemplíne.

Ilustračný obrázok k článku Nový slovenský rekord vo Vtáčom maratóne vznikol na dolnom Zemplíne
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Víťazný tím Young Birders Slovakia počas 23 hodín identifikoval počas 8. mája spolu 160 vtáčích druhov. V európskom meradle sa Slovensku s 202 pozorovanými operencami umiestnilo na 11. mieste. Informoval o tom Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Vtáčí maratón

„Úlohou amatérskych aj profesionálnych ornitológov všade vo svete bolo za 24 hodín zaznamenať čo najväčší počet druhov vtáctva,“ ozrejmil. Vtáčí maratón je súčasťou celosvetovej kampane Svetový veľký deň (Global Big day) konanej každoročne počas Svetového dňa sťahovavého vtáctva. Tento rok sa doň na Slovensku zapojilo 65 pozorovateľov, ktorí spolu na 162 lokalitách zapísali 296 záznamov.

V rámci Európy sa tak slovenskí ornitológovia oproti vlaňajšku posunuli zo 17. na 11. miesto, na celosvetovej úrovni medziročne „poskočili“ z 58. na 50. priečku. Podľa Veselovského boli tohtoročnými najzaujímavejšími pozorovanými druhmi krakľa belasá, sokol rároh, trsteniarik tamariškový či čaplička vlasatá.

Rekordné kuriozity

Senianske rybníky

Víťaznému tímu, ktorý počas podujatia prešiel peši 30 kilometrov a ďalších 300 autom a časť svojho pozorovania vykonával v oblasti Senianskych rybníkov, sa, naopak, nepodarilo zaznamenať druhy „bežnejšie“. „Nezaznamenali sme druhy, s ktorými sme rátali, napríklad svrčiaka riečneho, kulíka riečneho, dokonca nám chýbal bežne rozšírený rybárik riečny,“ priblížil Matej Zámečník.

„Hoci je Slovensko malou krajinou, príroda je u nás veľmi pestrá. Podujatia, akým je Vtáčí maratón, pomáhajú upriamiť pozornosť verejnosti na ochranu prírody a na problémy, ktorým na Slovensku musí čeliť,“ doplnil Veselovský.

Zvýšený záujem o birdwarching

Ako v tejto súvislosti uviedol Ján Dobšovič z platformy watching.sk, v dôsledku pandémie nového koronavírusu, keď ľudia začali tráviť viac času v prírode, sa zvýšil aj záujem o pozorovanie vtáctva, takzvaný birdwatching. Odzrkadliť sa to malo i na vyššom počte tohtoročných pozorovateľov, než bolo zvykom po minulé roky.

„Tento rok je vynikajúcou správou aj to, že sa nám podarilo prepojiť slovenskú databázu Aves symfónia s celosvetovou aplikáciou eBird, čo nám pomôže najmä pri zostavovaní nového Atlasu vtáctva na Slovensku,“ uzavrel Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko.

Pozrite si aj archívne zábery zo Senného, kde vznikol nový rekord.

Vtáčí raj

OBRAZOM: Milovníci vtákov chodia do Senného
15
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: archív

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM