Eva Mikulová Správy

Ako bude vyzerať Mlynský náhon? Mesto vypísalo súťaž, FOTO

Mesto Košice v spolupráci s občianskym združením Mlynský náhon vyhlásilo krajinársko-urbanistickú súťaž s názvom Revitalizácia Mlynského náhonu v Košiciach.

Ilustračný obrázok k článku Ako bude vyzerať Mlynský náhon? Mesto vypísalo súťaž, FOTO
4
Galéria
Zdroj: Mesto Košice

Cieľom súťaže je nájsť vhodné riešenie oblasti Mlynského náhonu, ktorá je významným mestským oddychovo-rekreačným prvkom s vodným tokom.

Lokalita by mala mať vhodné podmienky pre rozvoj biodiverzity v mestských podmienkach. Celková hodnota zákazky je naplánovaná na 96 900 eur a odhadované investičné náklady by mali predstavovať takmer dva milióny eur.

Viac etáp realizácie

Podľa viceprimátora Marcela Gibódu si týmto projektom sľubujú aj zlepšenie spolupráce s verejnosťou. Realizovaný bude počas viacerých etáp, o ktorých mesto bude postupne informovať.

„Už v minulosti sa viackrát uvažovalo o rekonštrukcii Mlynského náhonu. Vznikol aj projekt, ktorým mesto podávalo žiadosť o eurofondy, no už v tom čase viacerí odborníci poukázali na rôzne jeho nedostatky. Preto sme sa aj po stretnutí s odborníkmi a verejnosťou rozhodli pripraviť súťaž, ktorá bude zameraná naozaj na to, aby projekt budúcej podoby Mlynského náhonu a jeho okolia spĺňal všetky aktuálne požiadavky,“ uviedol Gibóda.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 26. augusta 2020. K prihláške je potrebné predložiť referencie o svojej doterajšej práci predovšetkým v oblasti urbanizmu a krajinárstva.

Z nich potom odborná porota vyberie päť tímov, ktoré sa stretnú 8. septembra na prvom pracovnom stretnutí. Na ňom by mali odprezentovať zadanie a ciele, ktoré sa majú projektom dosiahnuť.

Projekty bude hodnotiť odborná porota

Pri tvorení návrhov by mali súťažiaci odborníci riešiť dopravu, dostupnosť pre peších aj cyklistov, no takisto napojenie infraštruktúry na zvyšok mesta a zároveň prepojenie Mlynského náhonu s riekou Hornád.

Oprieť sa môžu o názory Košičanov, ktoré boli prezentované v prieskume o budúcej podobe Mlynského náhonu.

Prieskumu sa vo februári tohto roka zúčastnili ľudia žijúci v blízkosti Mlynského náhonu, no aj z rôznych iných mestských častí. Zo stretnutí vzišlo dokopy 89 príspevkov, ktorými sa môžu súťažiaci inšpirovať.

Podľa obyvateľov je momentálne Mlynský náhon málo vybavený, chýbajú prepojenia brehov, nedostatočné sa javí aj parkovanie v okolí a problémom je aj susediaca hlučná cesta.

Občianske združenie Mlynský náhon už niekoľko rokov pracuje na zvýšení a stabilizácii prietoku vody. Na tento aspekt by sa mali zamerať aj súťažné projekty.

Mlynský náhon plnil až do minulého storočia úlohu zdroja energie pre tri mlyny, z ktorých bol jeden prestavaný na vodnú elektráreň. Vodný tok v centre mesta, resp. jeho časť cez Gorkého ulicu však zrušili a nahradili ho štvorprúdovou cestou, ktorá je na mieste dodnes.

Pokusov o revitalizáciu Mlynského náhonu bolo viacero, no niektoré boli necitlivé voči biotopu vo vode i na brehoch. Výsledkom súťaže by malo byť komplexné riešenie, ktoré ponúkne plán revitalizácie na najbližšie roky.

Ten by mal byť nielen v súlade so zelenou politikou mesta a jeho ambíciou stať sa Európskym hlavným zeleným mestom 2023, ale takisto by mal vyhovovať aj obyvateľom blízkeho okolia.

Oficiálne výsledky súťaže by mali byť vyhlásené 10. decembra.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie