Zdroj: Dnes24.sk

Bilancia búrky, ktorá sa prehnala východom: Stovky domácností bez elektriny a zaplavené obce, VIDEO

K výpadkom distribúcie elektriny došlo vo viacerých lokalitách Prešovského a Košického kraja, a to vplyvom búrky, ktorá sa regiónom prehnala z utorka (13. 8.) na stredu.

Správy Video
Správy Video

Bilancia búrky, ktorá sa prehnala východom: Stovky domácností bez elektriny a zaplavené obce, VIDEO

K výpadkom distribúcie elektriny došlo vo viacerých lokalitách Prešovského a Košického kraja, a to vplyvom búrky, ktorá sa regiónom prehnala z utorka (13. 8.) na stredu.

Zdroj: Dnes24.sk

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) Andrea Danihelová, v stredu približne o 15.30 h bolo v dôsledku toho bez elektriny spolu ešte 634 odberných mi­est.

Spresnila, že išlo o 122 odberných miest v lokalite Vyšná Kamenica v okrese Košice-okolie a 512 odberných miest v lokalite Jabloň v okrese Humenné.

Bez prúdu

Podľa Danihelovej došlo k prvým výpadkom distribúcie elektriny vplyvom silnej búrky v utorok okolo 18.00 h, pričom hlavnými príčinami boli stromy spadnuté na vedení, potrhané vodiče a poškodené izolátory.

„Nadránom sme na distribučnom území VSD zaznamenali 2315 odberných miest s prerušenou distribúciou elektriny, hlavne v lokalitách Bzenov, Janov, Radatice, Veľká Šebastová, Podhradík, Ľubotice, Lesné, Suché, Bankov, Ťahanovce,“ spresnila.

Zamestnanci VSD podľa jej slov pracovali na odstraňovaní porúch postupne od skorých ranných hodín, aj počas dňa.

Zaplavené obce

Pre dlhotrvajúce zrážky došlo v stredu na východnom Slovensku k vybreženiu niekoľkých vodných tokov. Pre TASR to povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Ako spresnil, k vybreženiu vodného toku Ladianka došlo v dolnej časti katastrálneho územia obce Lada v okrese Prešov. Voda zaplavila polia aj futbalové ihrisko. Starosta obce dopoludnia vyhlásil druhý stupeň povodňovej aktivity.

Až tretí stupeň

Tretí stupeň v stredu vyhlásila obec Pavlovce v okrese Vranov nad Topľou. „Vplyvom zrážkovej činnosti a povrchového odtoku došlo k vzostupu hladiny vody na toku s následným vybrežením,“ uviedol Bocák.

Vybreženie vodného toku Sekčov vplyvom zrážok eviduje obec Fintice, ktorá rovnako vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity. Povodňovú aktivitu v Košickom kraji od utorkového (13. 8.) večera vyhlásila jedna obec, a to Kobeliarovo v okrese Rožňava.

Kým v noci na stredu išlo o tretí stupeň povodňovej aktivity, dopoludnia ho znížili. „Majú poškodené nejaké mosty a reguláciu miestneho Kobeliarskeho potoka. Museli tiež odstrániť nánosy bahna z komunikácií,“ povedala pre TASR Ingrid Lucová z odboru krízového riadenia Okresného úradu Rožňava.

V rámci východného Slovenska hladiny zodpovedajúce prvému z troch stupňov povodňovej aktivity prekračujú v okrese Košice – okolie tok Hornádu, a to vo vodomernej stanici Kysak, tok Torysy v Košických Oľšanoch a tok Olšavy v Bohdanovciach.

Ide aj o tok Radomky v okrese Svidník vo vodomernej stanici Giraltovce. Uvádza to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.

„Prekročenie hladiny zodpovedajúcej stupňu povodňovej aktivity neznamená, že stupeň povodňovej aktivity bol na toku vyhlásený,“ pripomína.

Pozrite si vo videu, aké škody napáchala povodeň v Kapušanoch.

Foto: Lucia Palovičová Zdroj: imeteo.sk

FOTOGALÉRIA: V obci Kapušany musia čeliť veľkej vode!
5
Galéria
Foto: Lucia Palovičová / Zdroj: imeteo.sk
Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín