Eva Mikulová Rôzne

Čaká nás ďalší ostrý štrajk DPMK. Verejná doprava nepôjde 4 hodiny

Druhý ostrý štrajk bude v stredu 22. mája a potrvá 4 hodiny. Autobusy a električky nebudú jazdiť od 8,00 do 12,00 hodiny.

Ilustračný obrázok k článku Čaká nás ďalší ostrý štrajk DPMK. Verejná doprava nepôjde 4 hodiny
13
Galéria
Zdroj: TASR

Ešte minulého týždňa zamestnanci DPMK povedali, že plánujú ďalší ostrý štrajk a už je tu. Zajtra, čiže v stredu 22. mája, odstavia vozidlá verejnej dopravy na 4 hodiny. Verejnou dopravou sa nezveziete od 8,00 do 12,00 hodiny.

Zástupcovia štrajkového výboru v utorok informovali, že k písomnej dohode nedošlo a preto vyhlasujú ostrý štrajk. „Odborári vo svojom ultimáte hovoria o možnom pokračovaní štrajkovej pohotovosti, resp. o vyhlásení štrajku podľa Ústavy SR a to aj napriek tomu, že svoje požiadavky podmieňujú podpisom dodatku ku kolektívnej zmluve, čo je inštitút podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní,“ argumentovalo mesto Košice po rokovaní so zamestnancami DPMK.

Vedenie mesta totiž nepodpísalo dohodu o navýšení dotácie mesta ako stopercentného akcionára pre DPMK zo súčasných 23 miliónov na 27 až 28 miliónov eur, na základe ktorej by došlo aj k nadväzujúcemu navýšeniu miezd zamestnancov o 10 percent od 1. júla 2019.

Primátor Jaroslav Polaček uplynulý týždeň v štvrtok predstúpil pred zamestnancov počas ich zhromaždenia pred sídlom DPMK, kde im verejne prisľúbil zvýšenie platov ešte v tomto roku. Zároveň ich opakovane požiadal, aby poskytli manažmentu spoločnosti čas do konca júna na dôkladnú finančnú analýzu podniku.

J. Polaček tvrdí, že platy zamestnancov DPMK budú určite zvyšovať už v tomto roku. Zdôraznil, že prvoradým faktorom je to, aby sa podnik finančne ozdravil a mohol fungovať aj naďalej. Dovtedy však musia urobiť viaceré potrebné kroky, s ktorými teraz finišujú.

„Sme už len krok od vyriešenia situácie a pred ukončením celkovej analýzy, pracujeme už len na posledných detailoch. Našli sme spôsob ako vyriešiť to, čo vodičov najviac trápi. Dnes vieme garantovať, že sa zdvihnú platy zamestnancov a súčasťou toho bude aj celkové ozdravenie podniku. Pripravujeme k tomu aj materiál, o ktorom bude 30. mája 2019 rokovať na svojom zasadnutí aj Mestská rada. Verím, že tá ho odporučí aj na schválenie Mestskému zastupiteľstvu počas jeho júnového zasadnutia,“ dodal Jaroslav Polaček.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM