Eva Mikulová Správy

Cenu Hercova misia odovzdal Petrovi Nárožnému, jeho priateľ a kolega Milan Kňažko

Český herec Petr Nárožný si cenu prevzal na slávnostnom ceremoniáli 28. ročníka Art Film Festu. Cenou prezidenta festivalu ocenili režiséra  Jaroslava Siakeľa in memoriam.

Ilustračný obrázok k článku Cenu Hercova misia odovzdal Petrovi Nárožnému, jeho priateľ a kolega Milan Kňažko
Zdroj: Art Film Fest

Cenu Hercova misia festival odovzdáva hereckým osobnostiam s výrazným prínosom v oblasti filmového herectva. Na 28. ročníku Art Film festivalu ju z rúk Milana Kňažka prevzal jeho priateľ a kolega, český herec Petr Nárožný.

Ten je známy najmä z komediálnych úloh vo filmoch Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), Marečku, podejte mi pero (1976), Což takhle dát si špenát (1977), alebo z obľúbenej rozprávky S čerty nejsou žerty (1984). Detskému publiku viacerých generácií je jeho hlas známy z televíznych seriálov o Machovi a Šebestovej či opičej slečne Žofke.

Petr Nárožný na festivale osobne uviedol snímku Útek zo seriálu (1989).

Storočný film

„Je to sto rokov, čo americký Slovák Jaroslav Siakeľ nakrútil nemý film Jánošík. Je to sto rokov od vzniku slovenskej kinematografie, vďaka Slovákovi, ktorý sa vysťahoval do Ameriky a spozoroval, že vznikol film. Je veľmi dôležité, aby sme si pripomenuli  toto  výročie i tento film,“ povedal prezident festivalu Milan Lasica.

Cenu z jeho rúk  prevzal generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký. „Je to pocta  prvému dlhometrážnemu hranému filmu a celej slovenskej kinematografii, ktorá má k dnešnému dňu 550 hraných celovečerných filmov. Dobrou správou je aj to, že ďalších 40 čaká na svoju premiéru. Ďakujem za všetkých filmárov,“ povedal pri tejto príležitosti Dubecký.

28. ročník Art Film Festu v Košiciach potrvá do 27. júna 2021 a hoci vo všetkých kinách platia protipandemické opatrenia, jednotlivé filmové predstavenia sa tešia dobrej návštevnosti a pozornosti zo strany divákov.

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM