Eva Mikulová Správy

Čo s otravnými nočnými preletmi vrtuľníkov? Mesto s partnermi našlo riešenie

Lety budú odklonené ďalej od obytných zón, pričom sa stroje k obydliam priblížia len za účelom presunu do cvičného priestoru.

Ilustračný obrázok k článku Čo s otravnými nočnými preletmi vrtuľníkov? Mesto s partnermi našlo riešenie
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Nočný hluk spôsobený cvičnými letmi vrtuľníkov nad Košicami a priľahlými obcami už dlhodobo trápi občanov, ktorí už spísali petíciu i niekoľko sťažností.

Na magistráte sa v utorok 11. augusta uskutočnilo ďalšie zo série stretnutí, ktoré majú vyriešiť dlhotrvajúci problém cvičných letov vrtuľníkov v okolí Košíc.

Na stretnutí, ktoré iniciovalo vedenie mesta sa zúčastnila námestníčka primátora mesta Košice Lucia Gurbáľová, vedenie Letiska Košice a zástupcovia Slovak Training Academy (STA) a spoločnosti Heli company s.r.o.

Odklon letov

Na základe prechádzajúcich rokovaní sa všetky strany zhodli, že budú aktívne riešiť podnety občanov, ktorým najmä v nočných hodinách prekáža nadmerný hluk z helikoptér. “V týchto dňoch prijímame opatrenia, ktoré budú viesť k odkloneniu letov ďalej od obytných zón, pričom sa stroje k obydliam priblížia len za účelom presunu do cvičného priestoru.” informoval generálny riaditeľ Heli company Michal Kvaka.

Hoci pri preletoch boli dodržané všetky právne predpisy, vzhľadom na ročné obdobie a meteorologické podmienky museli byť kurzy individuálne plánované tak, aby boli dodržané harmonogramy, čo zapríčinilo zvýšenie intenzity preletov.

“Aj nočné lety sú súčasťou výcvikového programu, nemohli sme ich úplne zrušiť. Našou snahou je nočné výcviky realizovať v obdobiach, počas ktorých sú kratšie dni a nižšie teploty. Plnenie harmonogramu výcviku nám však nie vždy umožňuje aby nočné lety boli realizované len v zimných mesiacoch,” uviedol generálny riaditeľ STA Lukáš Halás.

Spoločnosť zamestnáva 327 ľudí z regiónu a budúcich pilotov školia skúsení inštruktori. Do tohto počtu patria zamestnanci STA, rovnako ako pridružených spoločností, ktoré na projekte spolupracujú.

Vo flotile strojov sa momentálne nachádza 24 vrtuľníkov a z globálneho hľadiska ide o svetový unikát.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie