Správy

Dobré správy z domovov seniorov: Zaočkovaných je 60 percent ľudí!

V zariadeniach sociálnych služieb Košického kraja sa očkuje vo veľkom. Koľko klientov už dostalo vakcínu?

Ilustračný obrázok k článku Dobré správy z domovov seniorov: Zaočkovaných je 60 percent ľudí!
Zdroj: TASR/František Iván

V 13 zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK), je proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných minimálne prvou dávkou vakcíny približne 60 percent z celkového množstva klientov aj zamestnancov. Informoval o tom v piatok Úrad KSK.

Očkovanie prvou dávkou vakcíny absolvovalo 683 zamestnancov a 1 005 klientov, pričom 65 percent zaočkovaných zamestnancov a 44 percent zaočkovaných klientov má za sebou už aj druhú dávku.

„Kým ešte pred dvoma týždňami bola v župných zariadeniach sociálnych služieb zaočkovaná necelá tretina klientov, dnes je to 60 percent. Očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb sme sa snažili urobiť dostupnejším tak, aby klienti nemuseli dochádzať na očkovanie do nemocníc. V spolupráci s Univerzitnou nemocnicou Louisa Pasteura a rezortom zdravotníctva výborne fungujú mobilné očkovacie tímy, ktoré prichádzajú za klientmi priamo do zariadení,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Aj vďaka tomu podľa neho záujem zamestnancov aj klientov o očkovanie stúpol.

Očkujú od januára

Na individuálne očkovania začali chodiť zamestnanci zariadení ešte v polovici januára. S vakcináciou klientov priamo v zariadeniach sociálnych služieb sa začalo 19. januára.

Obidvoma dávkami vakcíny sú takmer kompletne preočkovaní zamestnanci aj klienti štyroch zariadení – Via Lux Košice, Lúč Šemša, Lumen Trebišov a Domko Košice. „V ďalších dvoch – Subsidium a Jasanima Rožňava sú obidvoma dávkami zaočkovaní zamestnanci, klienti zatiaľ prvou dávkou. Rovnako tak prvú dávku už dostali pracovníci aj klienti v Ondave v Rakovci nad Ondavou,“ doplnil Trnka.

V piatok pracovala výjazdová očkovacia jednotka v zariadení Regina v Kráľovciach. Po Veľkej noci by sa malo očkovať napríklad aj v zariadeniach Arcus v Košiciach a Idea v Prakovciach.

Konečne zlepšenie

V zariadeniach sociálnych služieb KSK je aktuálna situácia najlepšia od začiatku druhej vlny pandémie. Pozitívny test na ochorenie COVID-19 má v súčasnosti iba 26 zamestnancov z celkového počtu 1 200 a 18 klientov z 1750.

„Pod klesajúci počet nových pozitívnych prípadov sa podpísalo aj očkovanie. Vo viacerých zariadeniach sociálnych služieb sa vďaka tomu postupne uvoľňujú opatrenia, klienti začínajú chodiť aj na prechádzky v exteriéri zariadení a ich fyzický aj psychický stav sa zlepšuje,“ skonštatoval vedúci odboru sociálnych vecí Úradu KSK Vladimír Pauco. Obnovilo sa aj prijímanie nových klientov.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM