Europoslankyňa Smolková „uviazla“ na letisku a žiadala o kompenzáciu. Na čo má cestujúci nárok?

Europoslankyňa na vlastnej koži zistila, ako funguje kompenzácia pri problémoch v leteckej doprave. Výška finančného odškodnenia závisí od vzdialenosti.

Eva Mikulová
Ilustračný obrázok k článku Europoslankyňa Smolková „uviazla“ na letisku a žiadala o kompenzáciu. Na čo má cestujúci nárok?
Zdroj: archív

Výhodou nášho členstva v Eúropskej únie sú totiž aj rovnaké pravidlá pre všetkých občanov členských štátov EÚ pri cestách do zahraničia. Môže žiadať o náhradu škody ak má problém či už s vlakovou, autobusovou alebo leteckou dopravou.

Ako to v praxi prebieha, sme sa porozprávali s europoslankyňou Monikou Smolkovou, ktorá pred časom „uviazla“ na bruselskom letisku. „Osobne sa mi stalo, že letecký prepravca mi zrušil let a bola som nútená ostať v inom štáte. Je dôležité vedieť, že platí európska smernica o ochrane spotrebiteľov pri cestovaní a využívaní akéhokoľvek spojenia, či už autobusového, železničného alebo leteckého.“

Nebojte sa žiadať odškodnenie

M. Smolkovej a pasažierom síce poskytli ubytovanie, taxík, občerstvenie a náhradnú prepravu na ďalší deň ráno, ale mali nárok i na finančné odškodnenie.

„Žiaľ, našinci o tom veľmi nevedia, pretože som videla, ako pani na prepážke vybavila 20 ľudí predo mnou a 20 ľudí za mnou a len ja som si pýtala meilovú adresu alebo kontakt cez ktorý si mám uplatniť 250 eurovú náhradu zato, že mi zrušili let. Ale poskytnúť kontakt a informovať ich, boli povinní lenže neurobili tak a ľudia o tom nevedia. Mojich spolucestujúcich som informovala osobne o tom ja,“ hovorí Smolková. Nárok si uplatnila a finančnú náhradu dostala.

Čím ďalej cestujete, tým viac dostanete

„Ľudia majú nárok na finančnú kompenzáciu bez ohľadu na to, že im musia tiež poskytnúť po určitom časovom období aj ubytovanie a stravu. Takže majú nárok aj na peňažnú náhradu. Výška tejto finančnej kompenzácie záleží od vzdialenosti vášho letu. Čiže čím ďalej cestujete, tým viac peňazí môžete dostať. Pomohla som tak i jedným mojím známym, ktorí leteli do Dubaja – 4 členná rodina a letecká spoločnosť im posunula let na druhý deň. Tak žiadali odškodné a dostali takmer 2000 eur. Čiže mali krásnu dovolenku aj s vreckovým. Platí to pre všetkých európskych prepravcov, ktorí lietajú z európskych letísk,“ dodáva Smolková.

Výška odškodného:

  • 250 € pri lete do 1500 km
  • 400 € pri lete dlhom 1500 – 3500 km
  • 600 € pri lete nad 3500 km
Zdroj: kosice.dnes24.sk