Eva Mikulová Správy

Filip a Máša sú polročné medvieďatá v košickej zoo, FOTO

Medvieďatá predstavili verejnosti prvýkrát v stredu 22. júla. Chlpáči sa v košickej zoo nenarodili, prišli k nám z Oravy.

Ilustračný obrázok k článku Filip a Máša sú polročné medvieďatá v košickej zoo, FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Zo Záchrannej stanice a Ekocentra v Zázrivej na Orave, prišli do košickej zoo dve mláďatá medveďa hnedého.

Polročné medvieďatá dostali mená Filip a Maša a v stredu 22. júla boli oficiálne predstavené a ihneď sa stali miláčikmi návštevníkov. Nie divu, veď sú to ešte roztomilé, hravé mláďatá, ktoré sa rady predvádzajú.

Opustila ich mama

Medvieďatá zachránili v marci v Národnom parku Nízke Tatry po tom, ako ich matka opustila.

„My ich postupne učíme na život za elektrickými ohradami, je to veľmi šetrný spôsob chovu, pretože nedochádza k žiadnym zraneniam. Tie zvieratá sú veľmi múdre a pri prvom kontakte, ktorý prebehol ešte v Zázrivej, si zapamätali, že drôt je niečo, za čo ďalej nemôžu. Chovné zariadenie pre medvede v našej zoo je jedno z najväčších v strednej Európe vôbec,“ uviedol pre novinárov riaditeľ zoo Erich Kočner.

V Košiciach majú medvede v rámci slovenských zoo najprirodzenejšie podmienky. V areáli s rozlohou 15.000 metrov štvorcových majú pretekajúci potok, stromy či kroviny, možnosť nájdenia potravy i vyhrabania si vlastnej nory.

Mláďatá sa aktuálne nachádzajú v zmenšenom výbehu v hornej časti komplexu pre medvede, kde ich môžu návštevníci vidieť. Kŕmenie prebieha denne zrána a okolo 13.30 h.

„V súčasnosti mláďatá vážia zhruba 28 kilogramov. Okrem mlieka dostávajú samozrejme ovocie, rôzne druhy hrozna, sliviek, jabĺk či hrušiek, zeleninu – fazuľu, naklíčenú šošovicu a podobne, varenú ryžu a varíme im aj sleďa – morskú rybu. Jedálniček je teda veľmi pestrý,“ priblížil vedúci zoologického oddelenia Patrik Pastorek. V priebehu leta budú chovatelia mláďatá postupne navykať na samostatný medvedí život.

Máša a Filip pribudli do zoo k dvom starším medveďom v samostatných výbehoch.

Jedným z nich je medvedica Sindy pochádzajúca zo slávnych pätorčiat, ktoré sa v Košiciach narodili v roku 2002 a boli zapísané aj do Guinnessovej knihy rekordov. Druhým je starší samec Žabo narodený v roku 1997.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM