Ilustračný obrázok k článku Finančná situácia Steel Arény je kritická! Mesto jej poslalo 50 000 eur
Zdroj: TASR

Finančná situácia Steel Arény je kritická! Mesto jej poslalo 50 000 eur

Košická Steel Aréna má finančné problémy. Občianske združenie, ktoré ju prevádzkuje, bude na jej záchrane spolupracovať s olympijským výborom.

Veronika Hunyadiová Správy
Veronika Hunyadiová Správy

Finančná situácia Steel Arény je kritická! Mesto jej poslalo 50 000 eur

Košická Steel Aréna má finančné problémy. Občianske združenie, ktoré ju prevádzkuje, bude na jej záchrane spolupracovať s olympijským výborom.

Ilustračný obrázok k článku Finančná situácia Steel Arény je kritická! Mesto jej poslalo 50 000 eur
Zdroj: TASR

Mesto Košice v polovici marca mimoriadne podporilo Steel Arénu čiastkou 50 000 eur na zabezpečenie jej prevádzky. Dôvodom je kritická finančná situácia. Ako uviedol košický primátor Jaroslav Polaček, ak by sa tak nestalo, od budúceho mesiaca by Steel Aréna prestala splácať svoje záväzky voči dodávateľom energií a zamestnancom.

V občianskom združení (OZ) Košická aréna, ktoré multifunkčnú arénu prevádzkuje, má 33-percentný podiel skupina košických podnikateľov rovnako ako aj Mesto Košice. Manažéri U. S. Steelu reprezentujú 34-percentný podiel na hlasovacích právach.

Dlhodobé problémy

Steel Aréna má dlhodobo finančné problémy aj je závislá od finančnej podpory mesta. Primátor o nich hovoril aj na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstve a zdôraznil, že je ohrozené jej ďalšie fungovanie. Deklaroval vtedy aj cieľ mesta zachrániť toto športovisko, ako aj jeho tréningovú halu, ktorá sa v súčasnosti nevyužíva.

Vlani v novembri došlo vo vedení Košickej arény k personálnym zmenám, keď z pozícii prezidenta OZ odstúpil Pavol Miškov. Na svojej pozícii vtedy skončil po dohode aj dlhoročný generálny manažér Steel Arény Igor Havrila. K zmenám došlo kvôli finančným problémom arény s cieľom zlepšiť jej budúce hospodárenie a finančnú kondíciu. V súčasnosti prebieha výberové konanie na nového generálneho manažéra Steel Arény.

Nová spolupráca

Minulý týždeň sa uskutočnilo rokovanie Správnej rady OZ Košická aréna. Hlavnými bodmi bolí aktuálna finančná situácia, vypočutie si štyroch kandidátov na post generálneho manažéra Steel arény a schvaľovanie spoločného Memoranda o porozumení medzi Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) a OZ Košická aréna.

Cieľom je rozvoj infraštruktúry v Košiciach so zámerom využiť pri tom Steel Arénu a jej tréningovú halu. Pre obe športoviská sa budú sa snažiť hľadať možnosti podpory a spolupracovať na možnostiach využitia vlastných financií, štátnych zdrojov alebo eurofondov. Memorandum podpísali prezident SOŠV Anton Siekel, viceprezident U.S. Steelu a zároveň šéf OZ Košická aréna David Hathaway a primátor Jaroslav Polaček ako druhý viceprezident OZ.

„Od záveru minulého roka sme spoločne s našimi ďalšími partnermi v Košickej aréne hľadali možnosti ako nájsť pre Steel Arénu strategického partnera. Spolu s vedením U. S. Steelu sme sa dopracovali až k SOŠV. Som veľmi rád, že naša vzájomná spolupráca viedla až k podpisu Memoranda," reagoval Polaček s tým, že sa začne napĺňať, bude to mať pozitívny vplyv na stabilizáciu hokejového stánku aj na ďalší rozvoj športu v meste.

Potrebuje pomoc

Podľa Antona Siekela je pomoc Steel aréne logickým krokom v jej súčasnej ťažkej finančnej situácii. SOŠV podľa neho záleží na tom, aby bola v Košiciach športová infraštruktúra národného významu, a rozhodli sa preto uzavrieť Memorandum a nadviazať úzku vzájomnú spoluprácu. „Je však potrebné, aby aj samospráva, inštitúcie a firmy v meste priložili svoju ruku k dielu. Táto infraštruktúra slúži mestu, je tu a nikto nikdy ju odtiaľ nepresťahuje,“ uviedol prezident SOŠV.

Ako dodal, rokovali aj so zástupcami Fondu na podporu športu, ktorí rovnako zdieľajú tento názor. "Radi by sme sa podieľali na projektoch, ktoré sú vhodné a výhodné pre nás, Steel Arénu i mesto Košice. Memorandum je prvý krok a verím, že už onedlho budeme môcť byť konkrétnejší,“ uzavrel Siekel.

Viceprezident U.S. Steelu Davida Hathawaya verí, že budú môcť spoločne začať s modernizáciou Steel Arény, a že sa k nim pripoja aj ďalší partneri zo súkromnej sféry. „Vždy sme sa zaujímali o potreby regiónu, v ktorom žijeme a pracujeme. Uvedomujeme si záväzok, ktorý máme voči športu v meste a záleží nám na jeho rozvoji aj v týchto náročných časoch," uviedol.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín