Utorok 23. júl 2019 Oľga  23 °C
Adam Stečák Kultúra

FOTO: Takto sa tvorí folklór! Kalvarčan tancuje od srdca a spája tradície celého východu

Folklórny súbor vznikol pôvodne na Kalvárii v saleziánskom stredisku, od čoho sa automaticky odvodil aj jeho názov, pod ktorým ho Košičania poznajú.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Takto sa tvorí folklór! Kalvarčan tancuje od srdca a spája tradície celého východu
16
Galéria

Už od začiatku to bolo spoločenstvo ľudí, konkrétne kresťanskej mládeže, ktorí hľadali nejakú spoločnú aktivitu a objavili folklór. Téma ich zaujala natoľko, že pod vedením Márie Smoleňovej začali nacvičovať rôzne choreografie, ktoré boli pre laickú verejnosť pekné, avšak pre odborné oko tam bolo stále čo zdokonaľovať.

Postupne sa im ale podarilo dostať na určitú úroveň a boli pozvaní do Švajčiarska a Talianska, kde šli po stopách Dona Bosca, ktorý bol zakladateľom Saleziánov.

Po svojom návrate sa rozhodli zotrvať vo folklóre, ktorý ich nadchol a pokračovali v tanci. Časom vymenili priestory a dnes pôsobí folklórny súbor Kalvarčan na Troch hôrkach pod patronátom Saleziánov Don Bosco, ktorí ostali ich zriaďovateľmi.

Tance zo všetkých kútov východu

V súčasnosti je umeleckým vedúcim súboru Jozef Hricko. „Súbor trénujem od roku 2011 a do tancov som sa snažil vniesť hlavne tradície konkrétnych oblastí, odkiaľ pochádzajú. Tanečné choreografie si vyžadujú jednak celistvosť a systematickosť. Zaviedol som preto dôslednejšie rozcvičky s baletnými prvkami, s posilňovacími prvkami, systematicky som ich viedol aj k tanečným krokom a postupne na tréningoch vznikol určitý pravidelný systém, ktorý tu pretrváva dodnes," hovorí Hricko.

Tréner Hricko sa folklóru venoval už počas svojho vzdelávania na univerzite. „Počas štúdií na vysokej sme s manželkou tancovali vo FS Jahodná, ale s príchodom rodiny sme sa folklóru prestali venovať. Po mojich zdravotných ťažkostiach som však hľadal nejakú pohybovú aktivitu a Kalvarčan bol pár krokov od nášho vtedajšieho bydliska. Z pozície tanečníka som si pripomenul, čo viem až ma napokon oni sami oslovili, aby som ich trénoval, a tak to začalo,“ komentuje svoje začiatky umelecký vedúci súboru.

Folklórny súbor Kalvarčan sa prezentuje tancami z rôznych častí východného Slovenska. Na ich vystúpeniach vidieť tance spod Braniska, Spiša, Šariša a Abova. Tieto oblasti sú blízke aj samotným tanečníkom, pochádzajú odtiaľ, a teda ich najlepšie poznajú.

Od metalu až k ľudovým tancom

Kolektív Kalvarčanu je synonymom súdržnosti, umenia a zábavy, o čom svedčia aj slová samotných tanečníkov.

„V tomto súbore tancujem už sedem rokov, spočiatku som bola veľkým odporcom folklóru a inklinovala som skôr k metalu a podobným štýlom, ale prišla som sem raz vyskúšať a už som tu ostala. Doslova som sa zamilovala do tohto ľudového umenia, sú tu úžasní ľudia, vždy dobre naladení, sme skvelá partia,“ popisuje svoje nadšenie tanečníčka Marianna.

„Ja v Kalvarčane tancujem tri roky, o súbore som sa dozvedel vďaka kamarátovi. Pripadalo mi to ako veľmi dobrý nápad na pohybovú voľno-časovú aktivitu, veľmi ma oslovil kolektív súboru, tiež sa mi páčia naše spoločné akcie a vystúpenia. Určite každý, kto má umelecké cítenie a baví ho pohyb, tanec by to mal vyskúšať,“ dodáva tanečník Paťo, ktorý tu zotrval aj kvôli originálnym krojom.

Kroje sú umelecké diela

Spoločenstvo súboru sa samo pričinilo na tvorbe krojov. „Veci, ktoré si vieme ušiť, tak si šijeme sami. Nie terajší členovia, ale tí predchádzajúci, ktorí s nami už netancujú vytvorili prvé kroje. Dievčatá organizovali tzv. priadky. Moja manželka hľadala vzory, ktoré boli typické pre konkrétnu oblasť východného Slovenska a podľa toho šili, ale také chlapčenské lajblíky boli kúpené spolu s vyšívanými vestičkami pre dievčatá. Totiž výšivky sú drobučké a to si vyžaduje predsa len profesionálnu precíznosť,“ hovorí Hricko.

Či už sú to vystúpenia na verejnosti alebo čepčenia na svadbách, Kalvarčan sa drží hesla, že dôležité je tancovať od srdca, s radosťou a hlave pre to, že vás baví a napĺňa spoločnosť, v ktorej sa realizujete.

Text: Gabriela Onušková, foto: Adam Stečák

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Košíc a okolia

FS Kalvarčan
16
Galéria
Zdroj: kosice.dnes24.sk