Správy

Košická zoo zostáva zatvorená: U koľkých kačíc už potvrdili vírus vtáčej chrípky?

Pravdepodobným zdrojom nákazy je voľne žijúce vtáctvo a kontakt s chovanými vtákmi. Zistený vírus našťastie nie je prenosný na človeka.

Ilustračný obrázok k článku Košická zoo zostáva zatvorená: U koľkých kačíc už potvrdili vírus vtáčej chrípky?
Zdroj: TASR/AP

V košickej zoologickej záhrade zaznamenali dosiaľ päť kačíc, u ktorých Národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo vírus vtáčej chrípky. K prvým trom kačiciam pižmovým pribudli v stredu (13. 1.) dve kačice obojkové. Pre verejnosť ostáva zoo až do odvolania zatvorená, potvrdila vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová.

Aký je zdroj nákazy?

Vírusu vtáčej chrípky u prvých dvoch kačíc pižmových, ktoré uhynuli, laboratórne potvrdili 7. januára. Zoo následne v rámci opatrení z rozhodnutia regionálnej veterinárnej a potravinovej správy pre návštevníkov zatvorili.

Pravdepodobným zdrojom nákazy je voľne žijúce vtáctvo a kontakt s chovanými vtákmi. Zistený vírus nie je prenosný na človeka.

Sprísnené pravidlá

„V košickej zoo platia v týchto dňoch sprísnené pravidlá chovu. Inštalovali sme dezinfekčné rohože, pri vstupe najmä pre zásobovanie máme dezinfekčný brod, do krmiva pridávame viac vitamínov a podporných látok pre ohrozené druhy, ktoré žijú vo vonkajších expozíciách,“ uviedol zoológ Patrik Pastorek.

V pozmenenom režime pracujú aj chovatelia na úseku vtákov. Starostlivosť o nich je z hľadiska ošetrovania striktne rozdelená tak, aby sa zabránilo riziku prenosu. Od potvrdenia vtáčej chrípky platí tiež ochranné pásmo v okruhu troch kilometrov od ohniska výskytu.

Zoologická záhrada chová takmer 500 vtáčích jedincov. V prípade priaznivého vývoja by sa podľa predpokladov mohli jej brány opätovne otvoriť vo februári.

Vtáčia chrípka sa v Zoo Košice objavila aj v roku 2017, keď ju potvrdili 4. januára.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR

Kam do mesta

Najčítanejšie