Správy Samospráva

Košickí poslanci schválili rozpočet: Ktorá mestská časť dostane najviac peňazí?

Mesto Košice bude v roku 2017 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom s celkovými príjmami a výdavkami na úrovni 209,25 milióna eur. Schválili ho mestskí poslanci.

Ilustračný obrázok k článku Košickí poslanci schválili rozpočet: Ktorá mestská časť dostane najviac peňazí?
Zdroj: TASR

Rozpočet na budúci rok počíta s prebytkom vo výške 10,83 milióna eur a schodkom v kapitálovom rozpočte 9,20 milióna eur. Plánovaný schodok vo finančných operáciách predstavuje 1,62 milióna eur.

Najväčší podiel na príjmoch tvoria daňové príjmy, a to v celkovej výške 111,6 milióna eur. Primátor pred schválením materiálu poukázal na možné riziká, ako i plusy rozpočtu. Dopad na výdavkovú, ako i príjmovú časť, bude mať podľa neho to, či mesto predá 29 percent z 34-percentného podielu v akciovej spoločnosti KOSIT.

V rámci výdavkovej časti rozpočet s najväčšou položkou ráta v oblasti vzdelávania, kde bežné výdavky pre túto oblasť predstavujú 60,67 milióna eur. Na program doprava je vyčlenených 24,76 milióna eur a treťou najvyššou položkou je oblasť životného prostredia so sumou 17,75 milióna eur.

Z podielových daní pre mestské časti dostanú v budúcom roku najviac Košice – Západ, a to 1.016.944 eur a Sídlisko KVP – 797.826 eur. Najmenej z rozpočtu pôjde mestským častiam Lorinčík – 72.374 eur, Džungľa – 77.268 eur a Šebastovce – 82.388 eur.

„Rozpočet mesta má niekoľko dôležitých súčastí. Je to modernizácia a rekonštrukcia našich materských a základných škôl. Sú to investície do dopravy, kofinancovanie eurofondov a kofinancovanie ostatných eurofondových investičných akcií. Je to rekonštrukcia domu na Sládkovičovej ulici pre sociálne byty. Máme tu napríklad aj rekonštrukciu kúpaliska, bazéna na Rumanovej ulici. Je tam množstvo ďalších položiek, ktoré sú nevyhnutné na to, aby mesto mohlo fungovať,“ uviedol primátor Košíc Richard Raši (Smer-SD).

Za viac ako dvojhodinové čítanie návrhov zmien v jednotlivých položkách rozpočtu si poslanci Jaroslav Poláček (nezávislý) a Marcel Gibóda (nezávislý) vyslúžili kritiku od viacerých poslancov, že svoje návrhy nepredložili vopred, aby sa s nimi mohli oboznámiť. Poláček argumentoval tým, že nemajú možnosť sa vyjadriť k tvorbe rozpočtu.

Primátor Raši to označil za obštrukciu. „V každom prípade keď niekto pripraví niekoľko sto položiek na zmenu rozpočtu bez toho, aby o tom tušili poslanci mestského zastupiteľstva, tak to robí naschvál, pretože pokiaľ by to náhodou bolo schválené, tak ten rozpočet sa rozpadne a nedokážeme financovať základné veci fungovania mesta,“ dodal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie