Rôzne

Na Filozofickej fakulte UPJŠ sa začal týždeň tvorivého písania Ars Šafarikiana 2019

Ide o súčasť piateho ročníka celoslovenskej súťaže v autorskej tvorbe vysokoškolákov Ars Šafarikiana 2018. Tvorivo písať bude sedem študentov.

Ilustračný obrázok k článku Na Filozofickej fakulte UPJŠ sa začal týždeň tvorivého písania Ars Šafarikiana 2019
Zdroj: Dnes24.sk

„Podujatie bude už tradične spojené s obľúbenými dielňami tvorivého písania, besedami a workshopmi,“ informovala členka organizačného výboru Markéta Andričíková z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ.

Týždeň v Košiciach

Do súťaže sa mohli prihlásiť študenti vysokých škôl, ktorí sa venujú básnickej, prozaickej, publicistickej alebo dramatickej tvorbe. „Prihlásilo sa 12 študentov. Odborná porota z nich vybrala siedmich, ktorí strávia v Košiciach nezabudnuteľný týždeň plný kreativity,“ spresnila Andričíková.

Zostavu účastníkov tvoria študenti fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave, Prešovskej univerzity v Prešove a domácej Filozofickej fakulty UPJŠ. Okrem dielní zameraných na samotné tvorivé písanie si organizátori pre súťažiacich prichystali výtvarné, mediálne a dramaticky orientované činnosti.

„Máme naplánované tri interaktívne besedy kombinované s tvorivým čítaním a písaním – so spisovateľkou a výtvarníčkou Monikou Kompaníkovou, s básnikom Mariánom Milčákom a so spisovateľom Petrom Karpinským – aj zaujímavý interaktívny koncert etnofolkloristu a multiinštrumen­talistu Michala Smetanku. Súčasťou programu bude aj účasť na Mesiaci autorského čítania, ktorý počas júla prebieha v košickom Kulturparku, a tiež odborná analýza tvorby účastníkov podujatia – zaslanej ešte pred samotnou súťažou, aj tej, ktorá vznikne počas dielní,“ priblížila program Andričíková.

Účastníci budú každý deň dostávať aj malé zadania ako „domáce úlohy“, aby sa tvorivo realizovali aj po večeroch.

Lektormi Ars Šafarikiana 2018 sú Marta Součková, Marián Milčák, Markéta Andričíková, Dominika Petáková, Patrícia Papcunová a Alena Oravcová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM