Samospráva

Tretina NTC na Popradskej ulici je hotová: Kedy sa Košičania dočkajú otvorenia?

Približne tretina stavebných prác pri výstavbe Národného tréningového centra (NTC) v Košiciach na Popradskej ulici je hotová.

Ilustračný obrázok k článku Tretina NTC na Popradskej ulici je hotová: Kedy sa Košičania dočkajú otvorenia?
4
Galéria

Na stredajšom brífingu o tom informovalo vedenie mesta a zástupcovia Slovenského tenisového zväzu (STZ). Podľa nich stavba napreduje podľa plánu, zhotoviteľ neavizoval predĺženie prác ani zvýšenie ceny.

„Pred pol rokom tu boli náletové dreviny, dnes je to reálna stavba, ktorá má v sebe prvé kontúry,“ uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček, podľa ktorého by NTC mohlo byť hotové v októbri. Cena za dielo sa doposiaľ zvýšila približne o 30-tisíc eur, čo mesto považuje za minimálny nárast.

Pomôže solárna energia?

„Žiadne ďalšie navyšovanie ceny zo strany dodávateľa nebolo avizované,“ uviedol viceprimátor Marcel Gibóda s tým, že do projektu sa napokon rozhodli zakomponovať aj studňu.

Vzhľadom na nárast cien energií tiež uvažujú o posilnení využitia solárnej energie.

„Aj dnes sa s ňou pri prevádzke stavby počíta. Koncipovaná je tak, že sa solárna strecha dá zväčšiť svojou plochou. Bavíme sa o tom, ako do dlhodobej budúcnosti spraviť túto stavbu energeticky udržateľnejšou a efektívnejšou,“ doplnil.

Na stavbe v súčasnosti pracuje do 50 ľudí. Projektový manažér za NTC Košice, a. s., Stanislav Čaja označil za najnáročnejšie dostať sa zo zeme. K menším časovým sklzom podľa jeho slov došlo v dôsledku nepriaznivého počasia.

Potvrdil, že vážny problém na stavbe zatiaľ nezaznamenali. „Keď sa dokončia stĺpy, nasledovať bude montáž oceľovej konštrukcie strechy, ktorá sa pripravuje,“ povedal. S jej montážou by mali začať vo februári.

Ako bude fungovať?

Košické NTC má slúžiť talentovanej mládeži z východného Slovenska aj obyvateľom Košíc. Fungovať by malo tak, ako Národné tenisové centrum v Bratislave.

„Do 16.00 h slúži mládeži, a potom obyvateľom,“ priblížil generálny sekretár STZ Igor Moška. Predpokladá, že na pravidelnej báze by tu denne mohlo športovať od 500 do 1000 ľudí.

NTC Košice bude zamerané na tenis a bedminton. Stavebné investičné náklady sú vo výške približne 15 miliónov eur. Na financovaní sa 60 percentami podieľa Ministerstvo financií SR a po 20 percent STZ a mesto Košice.

Národné tréningové centrum na Popradskej
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM