Správy Rôzne

Cestujte podľa nového poriadku: Na zvýšený záujem reagujú aj autobusy

Patrí medzi tých, ktorí cestujú autobusmi? Od pondelka 19. apríla bude prímestská autobusová doprava premávať v školskom režime.

Ilustračný obrázok k článku Cestujte podľa nového poriadku: Na zvýšený záujem reagujú aj autobusy
Zdroj: TASR

Prímestská autobusová doprava bude po takmer šiestich mesiacoch opäť premávať v riadnom školskom režime. Košický samosprávny kraj (KSK) a Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorí financujú prímestskú autobusovú dopravu ako službu vo verejnom záujme, o tom rozhodli na základe plánovaného uvoľňovania opatrení a s tým súvisiacej zvýšenej mobility cestujúcich.

Nárast cestujúcich

„Už za posledný týždeň sme zaznamenali výraznejší nárast počtu prepravených cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave. Konkrétne oproti minulému týždňu sa zvýšil počet prepravených cestujúcich o približne 18 percent. Nakoľko od pondelka 19. apríla sa vrátia všetci žiaci do škôl a otvoria sa aj prevádzky a služby, prímestské autobusy budú jazdiť v riadnom školskom režime. V praxi to znamená, že denne najazdia o približne 24-tisíc kilometrov viac, ako to bolo počas mimoriadneho režimu,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Do nedele 11. apríla premávala prímestská autobusová doprava v mimoriadnom režime, ktorý bol posilnený o vybrané školské spoje. Aktuálne jazdia autobusy na východnom Slovensku tak, ako počas školských prázdnin.

O michalovskej stanici

Arriva Michalovce

Kým v období pred pandémiou prepravili denne približne 77-tisíc ľudí, aktuálne je to zhruba 30-tisíc. Samosprávne kraje (PO a KE) predpokladajú, že po uvoľnení opatrení sa mobilita opäť zvýši a počet prepravených cestujúcich sa zdvojnásobí.

Zmena v cestovnom poriadku sa týka všetkých autobusových dopravcov na východnom Slovensku, teda aj spoločnosti ARRIVA Michalovce, a.s.. Dostupnosť konkrétneho dopravného spojenia si môžu cestujúci overiť na www.cp.sk a stránkach autobusových dopravcov.

Aj napriek uvoľňovaniu opatrení budú v autobusoch prímestskej autobusovej dopravy naďalej platiť sprísnené hygienické opatrenia, to znamená povinné nosenie respirátorov. Dopravcovia tiež odporúčajú, aby cestujúci uprednostňovali platbu dopravnou kartou.

Foto: ilustračné

Cestovanie v okolí

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM