Veronika Ondo-Cholewová Správy

V Michalovciach vyrástla nemocnica novej generácie: Už je slávnostne otvorená

Nová nemocnica novej generácie vyrastala v Michalovciach posledného vyše 2,5 roka. V utorok ju slávnostne otvorili.

Ilustračný obrázok k článku V Michalovciach vyrástla nemocnica novej generácie: Už je slávnostne otvorená
Zdroj: Svet zdravia

Operačné sály so superčistým vzduchom, centrálna prípravovňa liekov, organizačná štruktúra zložená z klastrov, moderná tzv. triage na urgentnom príjme, čiarové kódy pre bezpečnosť pacienta, pôrodné izby, liečivé prostredie. Aj taká je nemocnica novej generácie, ktorá posledného vyše 2,5 roka vyrastala v Michalovciach. V utorok 21. novembra ju slávnostne otvorili.

Náročnejšia zdravotná starostlivosť

Prvá všeobecná nemocnica v Michalovciach, ktorú postavili na Slovensku po takmer 30 rokoch, je súčasťou siete nemocníc Svet zdravia. Bude fungovať podľa najmodernejších zahraničných štandardov a pre celé východné Slovensko sa stane nadregionálnym centrom pre akútnu medicínu. Zdravotnú starostlivosť bude poskytovať v rámci verejného zdravotného poistenia.

„Pomocou nových procesov a organizácie zdravotnej starostlivosti dokážeme v novej michalovskej nemocnici výrazne zvýšiť bezpečnosť pacientov, kvalitu ich ošetrenia aj ich komfort. Sme schopní sa tiež koncentrovať na náročnejšiu zdravotnú starostlivosť, ktorá si vyžaduje multiodborovú spoluprácu a sofistikované liečebné metódy,“ priblížil riaditeľ novej michalovskej nemocnice Vladimír Dvorový.

Onkologické centrum pre východ

Napriek tomu, že ide o všeobecnú nemocnicu, bude podľa hovorcu nemocníc Svet zdravia Tomáša Kráľa poskytovať aj náročnejšiu zdravotnú starostlivosť, než akú ponúkajú regionálne zdravotnícke zariadenia. Prioritne sa bude zameriavať na akútne prípady v odboroch, ako je chirurgia, onkologická chirurgia, urológia, onkologická urológia, gynekológia, onkologická gynekológia, traumatológia a ortopédia.

Veľký priestor bude nemocnica venovať aj pediatrii a internistickým disciplínam s dôrazom na neurológiu vrátane liečby cievnych mozgových príhod, pneumológii a urgentnej medicíne. Bude pôsobiť taktiež ako onkologické centrum pre východné Slovensko a rozsahom poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa bude približovať ku koncovým nemocniciam

Slová primátora

„Som veľmi hrdý, že sme dnes svedkami okamihu, keď mesto Michalovce, zemplínsky región, ale aj celý Košický kraj získava najmodernejšiu všeobecnú nemocnicu v strednej Európe. Tento okamih dáva za pravdu rozhodnutiu Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja, ktoré po dlhých diskusiách v roku 2008 rozhodlo o vstupe strategického partnera do štyroch nemocníc. Všetky sú dnes na vysokej úrovni po stránke odbornej, ekonomickej, technickej i rozvojovej,“ hovorí predseda KSK Zdenko Trebuľa.

„Veľmi si vážim, že náš partner – spoločnosť Svet zdravia – dodržal svoje slovo a v dohodnutom termíne postavil novú špičkovú nemocnicu,“ dodáva.

„V mene všetkých Michalovčanov by som rád vyjadril radosť, že táto, na slovenské pomery nadštandardná nemocnica, bude práve v našom meste. Je to výnimočná stavba a my máme radosť nielen z toho, že stojí v Michalovciach, ale aj z toho, že sa ju podarilo dokončiť v plánovanom termíne, dokonca v miernom predstihu,“ podotkol primátor Michaloviec Viliam Zahorčák.

Noví lekári

Celkové náklady na výstavbu michalovskej nemocnice novej generácie sa vyšplhali na 34 miliónov eur. Výstavbe, ktorá trvala 32 mesiacov, predchádzali ďalšie dva roky príprav.

Do michalovskej nemocnice v poslednom období nastúpilo takmer 20 nových lekárov. Sú medzi nimi absolventi medicíny, ale aj skúsení odborníci. V prvých mesiacoch budúceho roka pribudnú ďalší, takže v Michalovciach bude pôsobiť celkovo 139 lekárov, čo predstavuje asi 10-percentný nárast.

Nemocnica má vypracovaný plán workshopov, ktorých cieľom je pripraviť zamestnancov na prácu v nových podmienkach. Už od začiatku októbra prebiehajú v nemocnici tréningy zamestnancov, ktoré sú zamerané napríklad na orientáciu v novej budove, ovládanie výťahov, riadenie evakuácie, vykonávanie resuscitácie, príjem a prepúšťanie pacientov alebo na prácu v novom informačnom systéme.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM