Správy Rôzne

ZVÁŽTE cestovanie na hroby a návštevy rodiny v našom okrese

Konzílium odborníkov radí ľuďom, aby mali rúška aj v exteriéri, ak na danom mieste bude veľa ľudí.

Ilustračný obrázok k článku ZVÁŽTE cestovanie na hroby a návštevy rodiny v našom okrese
Zdroj: Dnes24.sk

Konzílium odborníkov si nemyslí, že nateraz je potrebné COVID automat upraviť a ani to, že by bolo potrebné v súvislosti s nadchádzajúcimi sviatkami prijímať reštrikčné opatrenia.

Ako po rokovaní konzília uviedla jeho členka a pediatrička Elena Prokopová, odborníci odporúčajú ľuďom počas víkendu zvážiť cestovanie na hroby alebo návštevu príbuzných najmä v bordových a čiernych okresoch. Otázku COVID automatu otvoria zrejme po sviatkoch.

Čierny okres je aj mesto Michalovce.

Zodpovednosť ľudí

Ako uviedla Alena Košťálová, infektologička a primárka oddelenia dospelých na Klinike infektológie a geografickej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave, spoliehajú sa na zodpovednosť ľudí.

V prípade, že sa niekto rozhodne cestovať do iných okresov, mal by zvážiť návštevu cintorína v iných dňoch ako počas predĺženého víkendu.

Konzílium odborníkov radí ľuďom, aby mali rúška aj v exteriéri, ak na danom mieste bude veľa ľudí. Taktiež odporúčajú cestovať individuálnou dopravou.

Chcete vedieť viac?

Ľuďom odporúčajú vyhýbať sa napríklad aj preplneným obchodným centrám.

Odstup od ľudí

Slovákom odporúča konzílium odborníkov cez predĺžený víkend počas sviatkov nájsť si čas na pobyt v prírode a tváriť ich iba v kruhu najbližšej rodiny. Informovala o tom minulý týždeň hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

„V prípade, že cestovať musíte, preferujte individuálnu dopravu a dodržiavajte základné preventívne opatrenia – noste rúško alebo respirátor, zachovajte si odstup od ľudí mimo vašich blízkych a dodržujte hygienu rúk,“ zdôraznili.

Stretnutia so širšou rodinou a s priateľmi radí konzílium odložiť na obdobie s priaznivejšou epidemiologickou situáciou.

Zvlášť rizikové sú podľa neho stretnutia s osobami, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia COVID-19, a to najmä ak nie sú zaočkované. Ide predovšetkým o starších ľudí, ľudí s chronickými ochoreniami a ľudí s oslabenou imunitou.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM