Rôzne

Z vetra a slnka si vyrába elektrickú energiu. Na východe otvorili UNIKÁTNU rozhľadňu! FOTO

Turistom začala slúžiť nová 35-metrová rozhľadňa nad obcou Kluknava v Gelnickom okrese.

Ilustračný obrázok k článku Z vetra a slnka si vyrába elektrickú energiu. Na východe otvorili UNIKÁTNU rozhľadňu! FOTO
8
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Jej architektúra využíva moderné technológie a obnoviteľné zdroje energie, návštevníci si tak pri nej môžu dobiť elektrobicykel alebo mobilný telefón.

Unikátna

Vyhliadku s názvom Green Point v lokalite Kremenec slávnostne otvorili vo štvrtok. Jej výstavbu podporil Košický samosprávny kraj (KSK) z dotačného programu Terra Incognita vo výške 199 000 eur.

Špecifikom novej atrakcie je využitie zelenej energie nielen na prevádzku, ale aj pre potreby návštevníkov. „Autonómna vyhliadka v Kluknave je navrhnutá tak, aby priniesla výhľad z tohto miesta, ale chceli sme tú stavbu doplniť o niečo, čo by človek možno nečakal v takejto odľahlejšej pozícii v lese, a navrhli sme jej formu vlastnej výroby elektrickej energie,“ uviedol architekt Igor Cziel.

Osvetlenie aj nabíjanie

Elektrickú energiu vyrába jednak vertikálna veterná všesmerová turbína, ktorej použitie na takejto stavbe je podľa autora projektu vôbec prvé na Slovensku. Doplňuje ju deväť fotovoltických panelov, pričom spolu nabíjajú dve baterkové úložiská. Inteligenčná jednotka, ktorá všetko riadi, je umiestnená na streche stavby mimo dosahu návštevníkov.

Elektrická energia sa delí na niekoľko použití, ide o obrysové osvetlenie veže aj osvetlenie pre návštevníkov po zotmení, možnosť nabitia elektrobicyklov a mobilných zariadení, ako aj využitia zásuvky na 230 voltov.

145 schodov

Vyhliadková plošina sa nachádza na úrovni 26. metra, kam sa turista dostane po 145 schodoch. „Máme 17,5 tony ťažkú oceľovú konštrukciu, okolo 120 ton betónu je v základovej pätke, a tým, že je konštrukcia štíhla, má určitú pružnosť práve v tej hornej časti vo vyhliadkovej plošine,“ povedal Cziel. Stavba je tak zabezpečená a odolná aj proti silnému vetru.

Starosta Kluknavy Radovan Zimmermann pripomenul, že stavba sa nachádza na rozhraní Spiša a Šariša, ako aj Košického a Prešovského kraja, a dotvára ďalšie dominanty obce, ako sú barokový kaštieľ, drevený krytý most či pútnický kostol sv. Anny. Z obce sa dá vyhliadka dosiahnuť pešo za zhruba 1,5 hodiny. „Z veže je vidieť vrchy, ako Kloptaň, Dvoriská, Sľubica, Krompašský vrch, Slovinskú a Bielu skalu a najvyšší vrch Kráľovu hoľu,“ priblížil.

Nová turistická atrakcia v Košickom kraji
8
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM