Rôzne Správy

KURIÓZNE problémy medveďov: Maco žil s VALCOM na hlave 17 dní, ZÁCHRANU potrebovalo aj mláďa

So zakliesnenou hlavou prežila šelma taký dlhý čas len vďaka tomu, že sa aj napriek prekážke naučila piť vodu.

Ilustračný obrázok k článku KURIÓZNE problémy medveďov: Maco žil s VALCOM na hlave 17 dní, ZÁCHRANU potrebovalo aj mláďa
3
Galéria
Zdroj: ŠOP SR

Medveďa so zaseknutým kŕmnym valcom pre vnadenie diviakov na hlave sa podarilo zachrániť. Šelmu po dvoch týždňoch pátrania našli pri obci Stratená v Rožňavskom okrese. Informuje o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na sociálnej sieti.

Naučil sa piť

Zásahový tím pre medveďa hnedého ďalej uvádza, že valec na hlave malo zviera 17 dní a prešlo s ním z Čierneho Váhu v Nízkych Tatrách do Slovenského raja. „So zakliesnenou hlavou prežilo taký dlhý čas len vďaka tomu, že sa aj napriek prekážke naučilo piť vodu,“ zdôrazňuje. Pripomína, že šelmu uspali, kŕmny valec z hlavy jej odstránili, medveďa ošetrili a opäť pustili do voľnej prírody.

Plastový kŕmny bubon slúži na vnadenie divej zveri, najmä však diviakov. Zásobník je stavaný na približne 30 litrov kukurice. „Prax však ukázala, že zabezpečenie kŕmneho valca pred inými živočíchmi, najmä medveďom hnedým je nedostatočné,“ vysvetľujú ochranári. Podotýkajú, že medveď dokáže zamykací mechanizmus prekonať a ku kukurici sa vie dostať.

Trápenie pre zvieratá

Prípady ako tento podľa ŠOP ukazujú, aké problémy a trápenie vie predmetné zariadenie voľne žijúcim živočíchom spôsobiť. „Odporúčame preto úpravu uzamykacieho mechanizmu tak, aby ho medvede nedokázali poškodiť či prekonať,“ uzatvára.

Viac o záchrane uviaznutého medvieďaťa sa dočítate na nasledujúcej strane.

Zdroj: Facebook
V OBRAZOCH: Záchrana medvieďaťa a vysileného medveďa
3
Galéria
Zdroj: ŠOP SR

Ďalšie správy o medveďoch na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM