Rôzne Správy

KURIÓZNE problémy medveďov: Maco žil s VALCOM na hlave 17 dní, ZÁCHRANU potrebovalo aj mláďa

So zakliesnenou hlavou prežila šelma taký dlhý čas len vďaka tomu, že sa aj napriek prekážke naučila piť vodu.

Ilustračný obrázok k článku KURIÓZNE problémy medveďov: Maco žil s VALCOM na hlave 17 dní, ZÁCHRANU potrebovalo aj mláďa
3
Galéria
Zdroj: ŠOP SR

Medvieďa hlavou zakliesnené v strome vyslobodili vo štvrtok (25. 5.) v Ľubochni v okrese Ružomberok členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ Štátnej ochrany prírody (ŠOP). TASR o tom informoval vedúci zásahového tímu Marek Veverica.

Pomohla termovízia

Doplnil, že na medvieďa upozornila ochranárov e-mailom miestna obyvateľka. „Zásahovému tímu sa podarilo pomocou termovízie zachytiť presné miesto, kde sa medvieďa nachádzalo. Z hľadiska bezpečnosti zvolili rýchly manéver vyslobodenia tohtoročného medvieďaťa. Pretože len pár desiatok metrov od tohto miesta bolo počuť lomoz haluzí, čo nasvedčovalo tomu, že sa tu môže nachádzať aj matka medvieďaťa,“ priblížil Veverica.

Záchranná akcia

Dvaja členovia zásahového tímu zakliesnené medvieďa vyslobodili a jedna členka dbala na bezpečnosť, aby nedošlo k ohrozeniu kolegov v prípade príchodu matky medvieďaťa. „Po vyslobodení medvieďa pustili do voľnej prírody, keďže nejavilo žiadne známky zranení. Následne všetci členovia tímu toto miesto opustili, keďže stále sa tam mohla objaviť aj medvedica. Za pomoci termovízie sledovali medvieďa, ako odchádza do hustého porastu za svojou matkou,“ uviedol Veverica.

Podotkol, že vďaka rýchlej reakcii oznamovateľky aj zásahového tímu sa podarilo medvieďa zachrániť. „Naďalej bude súčasťou Národného parku Veľká Fatra,“ uzavrel vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ ŠOP.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: Facebook
V OBRAZOCH: Záchrana medvieďaťa a vysileného medveďa
3
Galéria
Zdroj: ŠOP SR

Ďalšie správy o medveďoch na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM