Peter Simon Správy

Víťazstvo na rožňavskej rally bral Martin Koči: Ako sa darilo ostatným? FOTO a VIDEO

Absolútne víťazstvo si odniesla posádka Martin Koči s Lukášom Kostkom na Škode Fabia R5. Ako sa však darilo ostatným? Pozrite si fotky a video z cieľovej rampy.

Ilustračný obrázok k článku Víťazstvo na rožňavskej rally bral Martin Koči: Ako sa darilo ostatným? FOTO a VIDEO
65
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Video: Peter Simon / Zdroj: Facebook

Rally sezóna na Slovensku odštartovala. Stalo sa tak v tieto dni na L Racing 10. Rally Rožňava. Víťazstvo si odniesla košicko-zlínska posádka Martin Koči s Lukášom Kostkom na Škode Fabia R5.

Napínavé momenty plné adrenalínových zážitkov a nepredvídateľných výsledkov priniesol úvod sezóny Majstrovstiev Slovenska v rally. Na jubilejnom 10. ročníku Rally Rožňava, ktorú zorganizoval Auto Klub Košice za spolupráce s L Racing, odštartovalo spolu 47 súťažných posádok. Z toho 37 zbieralo body do Majstrovstiev Slovenska, sedem do Slovenského rally pohára a tri jazdili v rámci rally školy. Až deväť posádok štartovalo na vozidlách špecifikácie R5 a dve dvojice na WRC, takže najväčšie súboje očakávali všetci práve medzi nimi.

Najlepšie časy na trati napokon predvádzala trojica posádok Koči – Kostka, Valoušek – Havelková a Ondrej – Gomori. Tieto tri dvojice si podelili aj víťazstvá v ôsmich rýchlostných skúškach.

Úvodná skúška na mestskom okruhu sa najlepšie vydarila Valouškovi, ktorý presedlal zo Škody Fabie R5 do Fordu Fiesta R5, ale na auto si veľmi rýchlo zvykol. Bolo však jasné, že motoricky silnejšie Fabie sa prejavia až v sobotu a tak sa aj stalo. V druhej rýchlostnej skúške sa do vedenia dostali Martin Koči s Lukášom Kostkom. Posádka po celý deň dosahovala výborné časy, ktoré zavŕšila víťazstvom v záverečnej rýchlostnej skúške a domov si odniesla absolútne víťazstvo.

„Pocity mám vynikajúce, určite som rád za krásny súboj a bol to veľmi pekný pretek, išli sme dosť rýchlo. Vážim si výsledok a som veľmi rád. Trate tu v okolí sú nádherné a myslím si, že máme veľmi kvalitné trate čo bolo aj vidno. Všetko išlo bez problémov a nevyskytli sa žiadne chyby s ktorými by sme sa nejak museli popasovať,“ povedal pre Rožňava 24 Martin Koči.

Srnka s penalizáciou

Ako nám prezradil Rožňavčan Tomáš „Srnka“ Ondrej, ráno sa zobudili s tým že idú bojovať. Nocovali na celkovo druhom mieste, no pri výbere auta z uzavretého parkoviska ostali prekvapení. Dostali vraj neopodstatnenú, niekoľko sekundovú penalizáciu od riaditeľstva pretekov. „Žiaľ nás to odsunulo dole, snažil som sa ako som vedel. Ale na konci nám už neostali gumy, dvakrát sme boli mimo trať a aj napriek tomu sa nám podarilo dôjsť do cieľa a zaujali sme štvrtú priečku. Jediná vec, ktorá mi robila problémy bolo to, že polroka sme v tom aute nesedeli. No robil som všetko preto aby som dosiahol čo najlepší výsledok,“ povedal Ondrej pre Rožňavu 24.

Premiéra v Rožňave

K víťazstvu Kočiho s Kostkom prispela aj penalizácia Valouška za nesprávny prejazd retardérom, ktorá sa ukázala ako rozhodujúca. „Sme veľmi spokojní, že sme dokončili a dobehli v poslednej chvíli. Pre nás to dopadlo výborne. Hoci sa vyskytol aj menší problém s rozrazeným retardérom, bola to samozrejme naša chyba. Ale boli to nádherné preteky a taktiež krásne rýchlostné skúšky. V minulosti som v Rožňave ešte neštartoval, je to teraz po prvýkrát. Tie trate sme nepoznali, išli sme vyslovene podľa rozpisov a podľa tréningových prejazdov. Auto fungovalo perfektne, nemali sme s ním ani jediný problém, akurát v druhej sekcii sa nám začal otvárať pretlakový ventil. Sme s tým niečo asi stratili, ale nakoniec sme aj napriek tomu dosiahli neskutočný výsledok,“ zhrnul svoje jazdy v Rožňave a okolí Pavol Valoušek.

Poliak na treťom mieste

Tretie miesto si z Rožňavy odniesli Grzegorz Grzyb s Jakubom Wrobelom, ktorí na tejto súťaži pôsobili dosť nenápadne. Po celý čas sa hýbali okolo tretieho a štvrtého miesta, až napokon skončili na bronzovom stupienku. Na štvrté miesto sa v poslednej skúške prepadli Tomáš Ondrej s Adamom Gomorim na Škode Fabia WRC, ktorí doplatili na zjazdené pneumatiky. Päticu najrýchlejších uzavreli Vlasto Majerčák s Michaelou Vejačkovou.

Fusko preteky nedokončil

V triede 3 sa najviac darilo Petrovi Gavlákovi s Emilom Horniačkom, ktorí si viackrát chválili perfektne pripravené Mitsubishi Lancer Evo IX od Karla Trojana. Juraj Keszi s Jánom Šustekom sa stali najrýchlejšou posádkou v triede 5. V „šestkách“ boli po odstúpení Fuska so Slovákom najväčšími adeptmi na víťazstvo Martin Kysucký s Pavlom Kušnierom na Peugeote 208 R2, ktorí svoju rolu favorita aj potvrdili. V triede 7 vyhrali István Radó so Szilviou Kovács, v triede 8 Kamil Švec s Erikom Švecom a medzi historikmi došli do cieľa obaja Bérešovci, z ktorých bol úspešnejší Jozef Béreš st. so svojím spolujazdcom Vojtom Bačinským.

Neoficiálne výsledky L Racing 10. Rally Rožňava:

  • 1. KOČI-KOSTKA, ŠKODA Fabia R5
  • 2. VALOUŠEK-HAVELKOVÁ, FORD Fiesta R5
  • 3. GRZYB-WRÓBEL, ŠKODA Fabia R5
  • 4. ONDREJ-GOMORI, ŠKODA Fabia WRC
  • 5. MAJERČÁK-VEJAČKOVÁ, FORD Fiesta R5

Na oficiálne výsledky si musíme počkať do doriešenia odvolania sa súťažiaceho XIQIO Racing.

Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Rally Rožňava: Cieľ a odovzdávanie pohárov
65
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM