Rôzne

Krásy Spiša si môžete vychutnávať aj z oblohy: Opravili LEGENDÁRNE lietadlo!

Krásy Spiša môžu návštevníci spoznávať aj z oblohy. Pre skupinové vyhliadkové lety opravili legendárne lietadlo.

Ilustračný obrázok k článku Krásy Spiša si môžete vychutnávať aj z oblohy: Opravili LEGENDÁRNE lietadlo!
5
Galéria

V rámci projektu „Za pamiatkami na krídlach legendy“ sa podarilo opraviť lietadlo Antonov AN-2. Určené je na skupinové vyhliadkové lety ponad Spiš.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka uviedol, že nový cestovateľský produkt je zameraný na spoznávanie pamiatok a krajiny regiónu na legendárnom lietadle. O prevádzkovanie letov sa bude starať tím dlhoročných pilotov a profesionálov v zoskokoch zo Spišskej Novej Vsi.

Andula

Na historickom lietadle, ktoré je najväčším jednomotorovým na svete, opravili poškodené plochy plátna na krídlach a celkovo ošetrili aj ďalšie časti. Zakúpili tiež slúchadlá určené pre pasažierov, ktorí budú počas aeropotuliek počúvať výklad o okolitých pamiatkach.

Súčasťou projektu, ktorý podporil KSK prostredníctvom dotačného programu Terra Incognita sumou 26 000 eur, je aj zakúpenie GoPro kamier, ktoré budú zachytávať atmosféru z paluby a krídel lietadla. Vzperový dvojplošník je určený pre dvojčlennú posádku a 12 cestujúcich, bol vyvinutý počas 2. svetovej vojny v bývalom Sovietskom zväze. Stroj je tiež známy pod prezývkou „Andula“.

Dominanty

„Keďže je naším domovským letiskom Letisko Spišská Nová Ves, naše aktivity vo vzduchu sa budú odohrávať s výhľadom na Slovenský raj, Kráľovu hoľu, historickú Levoču, Spišskú Novú Ves a Spišský hrad. To všetko sú dominanty Spiša a z lietadla vyzerajú ešte monumentálnejšie. Tešíme sa, že vďaka tomuto lietadlu budeme môcť robiť aj skupinové zážitkové lety, ktoré sme doteraz robievali pre jednotlivcov,“ dodáva marketingová manažérka spoločnosti Kompakt Oľga Danielová.

Prevádzka zážitkových letov bude prebiehať na rezerváciu podľa dostupnosti.

„Je to najväčší dvojplošník a súčasne najväčšie jednomotorové lietadlo na svete. Predstavte si to. Vidieť Spišský hrad, Spišskú Novú Ves, Levoču a Slovenský raj zhora!“ láka na sociálnej sieti aj župan Trnka.

Krásy Spiša môžete objavovať aj z oblohy
5
Galéria

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM