Rôzne

Nový centrálny príjem aj niečo z histórie: Levočská nemocnica oslavuje narodeniny

Levočská nemocnica oslávila v októbri 119. narodeniny. Za uvedené roky prešla obrovským vývojom či viacerými zmenami. Momentálne sa buduje ďalšia veľká novinka.

Ilustračný obrázok k článku Nový centrálny príjem aj niečo z histórie: Levočská nemocnica oslavuje narodeniny
Zdroj: TASR

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča a.s., člen skupiny Agel SK, oslavuje 119. narodeniny. Ako informovala tlačová hovorkyňa Agel SK a.s. Martina Pavliková, za uvedené roky prešla obrovským vývojom, viacerými zmenami. Dnes je stabilnou súčasťou zdravotníctva v regióne, pred pár dňami sa tu začalo s výstavbou úplne novej budovy urgentného príjmu, tamojšie neurologické oddelenie sa môže pochváliť medzinárodné ocenenia ESO – zlatým, platinovým a diamantovým štatútom ESO Angels Awards za jednotlivé kvartály roku 2018. Ako hovorkyňa doplnila, najväčšou ambíciou nemocnice však je a ostáva spokojný pacient.

Niečo z histórie

„V čase svojho otvorenia levočskú nemocnicu tvorili ju tri budovy, ktoré stáli uprostred zeleného parku. Personálne ju zabezpečovali ošetrovateľky chorých a slabých a spravovala ju sedemčlenná komisia evanjelickej cirkvi. Vtedajšia tlač o levočskej nemocnici písala, že svojím prístrojovým vybavením nemala páru na celom Slovensku. Nemocnica si hneď získala vynikajúcu povesť a už v roku 1902 sa v nej liečili pacienti nielen z celého Spiša, zahraničia a dokonca aj z USA," priblížila históriu nemocnice s tým, že v areáli nemocnice sa nachádzal aj sirotinec.

V päťdesiatych rokoch tu bola podľa jej slov vybudovaná okresná transfúzna stanica a zriadené očné oddelenie s 30 lôžkami. O desaťročie neskôr pribudlo zmodernizované chirurgické oddelenie a RTG pracovisko. V roku 1971 bolo vybudované oddelenie klinickej biochémie a hematologicko-transfúzneho oddelenia.

Levočská nemocnica je od roku 2008 členom skupiny Agel SK. Poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen pre celý región Spiša, ale aj širšieho okolia. V súčasnosti má nemocnica 302 funkčných lôžok a poskytuje ústavnú zdravotnú starostlivosť na ôsmich ôžkových oddeleniach, na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, oddelení dlhodobej intenzívnej starostlivosti, pediatrickom, urologickom, chirurgickom, internom, neurologickom a psychiatrickom oddelení.

Nový centrálny príjem

Nemocnica zároveň prevádzkuje niekoľko pracovísk spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (oddelenie klinickej biochémie, hematologicko-transfúziologické oddelenie, rádiodiagnostické oddelenie s CT pracoviskom a magnetickou rezonanciou, patologicko-anatomické oddelenie, pracovisko fyziatrie balneológie a liečebnej rehabilitácie, funkčná diagnostika), špecializované ambulancie, poskytuje služby jednodňovej zdravotnej starostlivosti a dopravnej zdravotnej služby, prevádzkuje verejnú lekáreň a taktiež prevádzkuje aj PAPS pre deti a dorast a pre dospelých.

"Pre nás je najdôležitejšie, aby sa nemocnica rozvíjala, aby všetko pozitívne zmeny pocítil v prvom rade náš pacient, aby dostal včasnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť hodnú tretieho tisícročia“, uviedol riaditeľ Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči a.s. Viktor Halíř.

Úplnou novinkou je už spomenutá výstavba nového centrálneho príjmu, ktorý by mal byť dokončený v máji 2021. Na financovaní projektu v celkovej hodnote 4 811 229,88 eur sa 10% podieľa nemocnica. Ostatnú časť tvorí príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátny rozpočet SR.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Hl. foto: Práce na novom centrálnom príjme

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM