Pavol Hrabovský Rôzne

Spišská je mesto REKORDOV: V čom sú Novovešťania absolútne jedničky?

Novovešťania sa môžu chváliť faktom, že žijú v meste rekordov. Zo slovenských sa mnohými pýši práve Spišská Nová Ves. Poznáte ich všetky?

Ilustračný obrázok k článku Spišská je mesto REKORDOV: V čom sú Novovešťania absolútne jedničky?
Zdroj: Marek Dunajský

Spišská Nová Ves je na Slovensku známa nielen vďaka kráse samotného mesta, ale aj vďaka mnohým rekordom, ktoré dokázala nazbierať. Práve preto jej patrí prívlastok slovenského mesta rekordov. Medzi slovenskými prvenstvami nájdeme najdlhšiu papierovú reťaz, či najvyššiu kostolnú vežu. Kompletný zoznam nájdete aj na stránke mesta. Poznáte všetky?

Najvyššia veža

Veža kostola Nanebovzatia Panny Márie je charakteristickou dominantou Spišskej. Novogotická veža má celkovú výšku až 87 metrov, tým pádom jej patrí celkové prvenstvo na Slovensku. Ak chcete na ňu vystúpiť, čaká vás až 155 schodov, ktoré vás zavedú do výšky 55 metrov. V slovenskej knihe rekordov figuruje od roku 2008.

Papierová reťaz

S tvorbou papierovej reťaze sa stretol každý jeden z nás, predovšetkým v detstve. Či to bolo na škole alebo vo voľnom čase, každý chcel vytvoriť čo najdlhšiu reťaz. Školáci zo Spišskej sa teda rozhodli, že ňou objímu celé šošovkovité námestie. Konečná reťaz merala viac ako kilometer, a to presných 1590 metrov. Deti sa tak postarali o ďalší rekord z roku 2008.

Najdlhšia bageta

Obložené bagety patria medzi obľúbené pochúťky, ktoré si čas od času s radosťou doprajeme. Exituje mnoho veľkostí, druhov a obložení. Spišskej však patrí prvenstvo v súťaži o najdlhšiu bagetu. Rekordmani zo Spišskej Novej Vsi upiekli bagetu dlhú 264 centimetrov a nechýbalo ani rôznorodé obloženie. Rok 2009 tak začal naozaj chutným rekordom.

Najdlhšia kresba

Deti zo Spišskej radi vytvárajú nové rekordy. Svedčí o tom nielen najdlhšia reťaz, ale aj najdlhšia kresba, ktorá zdobila novoveské chodníky. Za motív kresby si deti vybrali vláčik, ktorý po premeraní komisárom Slovenskej knihy rekordov, meral neuveriteľných 340 metrov. Spišskej tak pribudli hneď dva zaujímavé rekordy, a to všetko v rámci jediného roka.

Stretnutie vozidiel

Zrazy vozidiel sú celoslovensky obľúbené, obzvlášť ak ide o veteránov, či iné unikátne kúsky. V novoveských uliciach sa stretlo až 60 vozidiel, ktorých spájala jedna značka. Neostalo však len pri značke. Išlo aj o to, čo nájdeme pod kapotou. Všetky zúčastnené autá spájal aj vzduchom chladený motor. Na zraze sa celkovo zúčastnilo až 60 „Volkswagenov“, ktoré vytvorili nový rekord a uzavreli rekordný hetrik za rok 2009.

Cestovinová mozaika

Pokiaľ ide o rekordy, novoveské deti a študenti držia jednoznačné prvenstvo v ich vytváraní. Na začiatku minulého desaťročia sa rozhodli vytvoriť mozaiku z cestovín, ktorej námetom sa stal obľúbený Tomášovský výhľad, ktorý aj dnes patrí medzi najnavštevovanejšie turistické miesta. Mozaika vznikla na ploche veľkej 66 m² a dodnes jej patrí jednoznačné prvenstvo v Slovenskej knihe rekordov.

Najdlhší koláč

V roku 2012 spoločnosť Embraco Slovakia, s. r. o. vrátila Spišskú na mapu gastronomických rekordov. Tentokrát sa však pozornosť obrátila na sladké maškrty. Vybrala si nato koláč, presnejšie – chutnú roládu. Tá dosiahla dĺžku až 82,4 metrov. Stala sa tak jednoznačne najdlhšou roládou, ale aj najdlhším koláčom na Slovensku.

Beh na opätkoch

Vysoké opätky patria medzi doplnky, ktoré vedia rozdeliť ženskú spoločnosť na dve skupiny. Jedna skupina na ňu nedá dopustiť, no druhá ich odsudzuje hlavne kvôli nepohodlnej chôdzi. To však nevadilo Novovešťanke Alene Stupákovej, ktorá sa v nich rozhodla behať. Beh sa uskutočnil v OC Madaras, v roku 2013. Trať dlhú 50 metrov dokázala táto dáma zabehnúť za 9,56 sekundy a patrí jej tak celoslovenský rekord v behu na vysokých opätkoch.

Pitie mlieka

Svetový deň 2016 mlieka zobrali žiaci v Spišskej útokom. Obľúbený nápoj si vychutnali naozaj rekordným počtom vypitých škatuliek, ktorých konečný počet dosiahol číslo 4967. Spolu dokázali novoveskí žiaci vypiť až 1242 litrov mlieka za jeden deň. Z toho každá jedna škatuľa obsahovala len 2,5 dcl mlieka. Mlieko taktiež pochádzalo z okolia Spišskej, keďže ho vyprodukovali dojnice na poľnohospodárskom družstve v Smižanoch.

Najviac cyklistov

Najmladší Novoveský rekord vznikol pred štartom charitatívneho cyklopelotónu Parasport24 Tour, kedy sa naraz na námestí bicyklovalo jeden okruh až 700 účastníkov. Medzi nimi nechýbal ani ex-prezident Andrej Kiska. Tvorby rekordu sa zúčastnili všetky vekové kategórie, pričom najstarší cyklista mal až 87 rokov.

Spišská nezaostáva ani na celoeurópskom poli:

Výnimočné námestie

Charakteristickým znakom mesta je šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Nie je to však len jeho krása, ktorá sa mu nedá uprieť. Námestiu patrí prvenstvo v celej Európe, keďže je najdlhším námestím šošovkovitého typu v Európe. Nájdeme na ňom aj vysoký počet cenných predmetov a historických pamiatok, vďaka čomu bolo v roku 1992 vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu.

Nenechajte si ujsť dianie z celého Slovenska na portáli Dnes24.sk

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM