Rôzne

Spišskú Novú Ves čaká jeden z divov mesta: Toto ste o Spišskom trhu vedeli?

Udalosť roka sa nezadržateľne blíži. Už o pár dní sa premení centrum Spišskej Novej Vsi na veľké trhovisko. Prinášame vám o ňom rôzne zaujímavosti.

Ilustračný obrázok k článku Spišskú Novú Ves čaká jeden z divov mesta: Toto ste o Spišskom trhu vedeli?
Zdroj: Dnes24.sk

Blíži sa, podľa slov primátora, najväčší jarmok na Slovensku. V poradí už 64. ročník Spišského trhu, ktorý sa uskutoční 18. – 21. júla, priláka tisíce návštevníkov. Na najväčšom šošovkovitom námestí na Slovensku a v jeho okolí sa rozloží približne 500 predajcov tovaru z celého Slovenska i zahraničia, pozornosť návštevníkov pritiahne gastrozóna a najmä medzi mládežou obľúbené zábavné atrakcie.

Tradíciu výstavníctva pripomenie aj SPIŠ*EXPO 2019, 52. ročník nízkonákladovej celoslovenskej výstavy v Športovej hale. O popularite Spišského trhu svedčí aj fakt, že ho Spišskonovovešťania hlasovaním zaradili medzi sedem divov meste v ankete realizovanej v roku 2010.

Tradícia a rekordy

„Málokto si uvedomuje, že náš Spišský trh je, podľa našich informácií, skutočne najväčším jarmokom na Slovensku. Jeho tradícia začínala v päťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy bol nedostatok tovaru a trh slúžil na zásobovanie obyvateľstva. Neskôr k tradičnému trhu pribudla výstavnícka časť, kde sa prezentovali nielen výrobky zo Spiša, ale z celej Československej republiky,“ pripomína primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik.

Desiatky rokov bol trh známy nielen maskotom človeka chodiaceho v medvedej koži, ale predovšetkým ochutnávkou pôvodných spišských párkov a kolotočmi. Za 64 rokov menil trh svoju podobu a v súčasnosti, v podmienkach konzumnej spoločnosti, je ťažké predstaviť si rady na metly alebo košele. „Podujatie sa za tie roky stalo ideálnou príležitosťou stretnúť sa s rodinou a priateľmi, zabaviť sa, ochutnať dobroty a užiť si prázdninovú atmosféru. Stánkový predaj je však naďalej súčasťou koloritu Spišského trhu a je oň skutočne veľký záujem. Tohto roku to bude približne päťsto predajcov,“ ozrejmil primátor mesta.

V sortimente sú oproti minulosti viac zastúpené remeselné výrobky, darčekové predmety, výrobky zo skla, keramika a podobne. Milovníci tradičných jedál si tiež prídu na svoje, na Školskej ulici môžu ochutnať halušky, na Letnej ulici nájdu v ponuke spišské pirohy, štrúdle a chýbať nebudú ani frgale – tradičné moravské kysnuté koláče.

Ekologicky a moderne

Moderná doba prináša aj moderné ekologické prístupy, obnoviteľnosť zdrojov a zodpovednosť k životnému prostrediu ovplyvnila aj spišskú klasiku. Organizačný poriadok tohtoročného Spišského trhu obsahuje povinnosť poskytovať potravinárske výrobky, jedlá a nápoje určené na priamu konzumáciu podávané v jednorazových nenávratných obaloch vrátane príborov vyrobených z biodegradova­teľných kompostovateľných plastov (PLA).

„Vítam ekologické myslenie ľudí v Spišskej Novej Vsi, registrujem aj aktivity gymnazistov v tejto oblasti ako i niektorých poslancov mestského zastupiteľstva. Do budúcnosti musí mesto zmeniť všeobecne záväzné nariadenie o používaní plastov na verejných akciách. Dôležité však je, podľa môjho názoru, zmeniť myslenie nás všetkých, a to nielen v otázke recyklovania, ale v udržiavaní čistoty a poriadku v meste a okolí, v minimalizovaní čiernych skládok a podobne,“ hovorí primátor Pavol Bečarik.

Bohatý kultúrny program

Už tradične je kultúrna ponuka Spišského trhu bohatá a žánrovo prispôsobená typu podujatia. V piatkovom programe nechýbajú divadlo pre deti, ľudová hudba Š. Cínu, folkloristi z Čačiny, Ihrika, Harihovčana, ale ani hostia z Hanušoviec nad Topľou. Historické pozadie starého Iglova zvýraznia šermiari zo SHŠ Jago a bubnová show Campana Batucada. Večer zavŕši vystúpenie legendárnej skupiny Metalinda. Sobotný program naplnia folkloristi, ale zastúpenie bude mať aj country hudba v podaní Weteránov, tešiť sa môžete tiež na koncert slovenskej speváčky a herečky Veroniky Rabada, no najmä celosvetovo populárnu švédsku techno-folk-bluegrassovú skupinu Rednex.

„Všetkých srdečne pozývame na náš Spišský trh, na ktorý sme sa celý polrok organizačne pripravovali. Som rád, že medzi hosťami nebudú chýbať ani naše partnerské mestá z Francúzska, USA, Nemecka, Číny, Českej republiky, Poľska či našej Nitry, ale aj noví priatelia z ukrajinského Ľvova. Spišská Nová Ves vždy bola a bude mestom, ktoré ľudí spájalo, nie rozdeľovalo. Túto tradíciu potvrdzuje aj nový ročník Spišského trhu,“ uzavrel P. Bečarik.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Atmosféru minulého ročníka Spišského trhu si môžete pripomenúť prostredníctvom priloženej fotogalérie.

Veľká FOTOGALÉRIA: Zábery zo Spišského trhu 2018
24
Galéria

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM