Správy

Pandémia výrazne zasiahla lietanie. Ako hodnotí uplynulý rok košické letisko?

Lety boli pre pandémiu zastavené niekoľko mesiacov. Bránami košického letiska neprešlo ani 100-tisíc cestujúcich.

Ilustračný obrázok k článku Pandémia výrazne zasiahla lietanie. Ako hodnotí uplynulý rok košické letisko?
Zdroj: TASR/František Iván

Letisko Košice zaznamenalo v minulom roku v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 medziročný pokles cestujúcich o 82,5 percenta. Celkovo počas roka prešlo bránami letiska 97 382 cestujúcich, čo je o 460 681 menej ako v roku 2019.

„Na pravidelných linkách bolo prepravených 93 603 cestujúcich. Charterové lety využilo 2712 cestujúcich a lety všeobecného letectva 1067 cestujúcich. Najžiadanejšou destináciou bol v roku 2020 Londýn Luton, nasledovaný Viedňou, Prahou, Varšavou a letiskom Londýn Stansted. Jedinou charterovou destináciou v ponuke bola cyperská Larnaka,“ informovalo o tom v piatok letisko.

Pre opatrenia na zabránenie šíreniu nového koronavírusu boli od 13. marca 2020 zakázané lety s miestom pristátia na území SR. Prevádzka bola obnovená až v júni, a to návratom Českých aerolínií na tradičnú linku do Prahy. Postupne sa s obnovením liniek pridali aj spoločnosti Austrian Airlines, Wizz Air a Ryanair.

Dobré správy

K pozitívam minulého roka možno rátať dve nové linky, ktoré začal prevádzkovať Ryanair – v auguste do Prahy a v októbri do Liverpoolu, ako aj oznámenie novej destinácie Varšavy na rok 2021. Podľa výkonného riaditeľa košického letiska Michaela Tmeja sa tiež vďaka podpore zo strany štátu podarilo udržať zamestnanosť.

Aj v tomto roku platia pre všetky letecké spoločnosti všeobecne platné pravidlá nosenia rúšok počas celého letu, dodržiavanie hygieny rúk a odstupov. Rovnaké pravidlá platia aj pre pohyb cestujúcich v priestoroch terminálu košického letiska.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM