Samospráva

Počet košických mestských častí sa v tomto volebnom období nemení

Košice sú s 22 mestskými časťami, Slovenský unikát. Máme ich najviac a predstihneme počtom napríklad i Budapešť alebo Viedeň. Je to hospodárne?

Ilustračný obrázok k článku Počet košických mestských častí sa v tomto volebnom období nemení
Zdroj: kosice.dnes24.sk

Otázkou počtu mestských častí (MsČ) v Košiciach sa v tomto volebnom období súčasné vedenia mesta už neplánuje zaoberať. V reakcii na analýzu Inštitútu finančnej politiky na Ministerstve financií SR to pre TASR uviedol vedúci komunikačného referátu mesta Košice Jozef Marko.

Z analýzy vyplýva, že Košice by zmenou administratívneho usporiadania, čiže znížením počtu mestských častí, mohli získať 2,6 až 17,3 milióna eur ročne.

Malo pomôcť referendum

Košice majú v súčasnosti 22 MsČ. „Nebolo to tak dávno, čo sa vedenie mesta snažilo zredukovať ich počet a znížiť administratívne náklady na fungovanie 22 mestských častí. Jeho snahou bolo dokonca spojiť referendum o tejto otázke s voľbami do Národnej rady SR, aby sa zvýšila pravdepodobnosť, že Košičania vyjadria svoj občiansky postoj k tejto dôležitej otázke v úspešnom referende. Žiaľ, tento návrh nenašiel podporu v Mestskom zastupiteľstve v Košiciach,“ vysvetlil Marko s tým, že mestskí poslanci nenašli zhodu na riešení počtu mestských častí.

Rezort financií v analýze uviedol, že dvojúrovňovou samosprávou, čo znamená magistrát a mestské časti, majú mestá Bratislava a Košice relatívne vysoké jednotkové náklady na výkon správy.

Rôzne modely „zoštíhlenia“

Ušetrenie finančných prostriedkov by sa podľa ministerstva mohlo realizovať napríklad zmenou usporiadania samosprávy podľa modelu Veľké mesto, čím by sa do Košíc pridružili satelitné obce, resp. obce v okrese Košice-okolie. Podľa rezortu by sa dalo uvažovať aj o zmene usporiadania samosprávy na jednu úroveň riadenia bez mestských častí.

Cestou by mohol byť aj model okresov, čím by sa mestské časti spojili do súčasných okresov. V prípade Košíc by z terajších 22 mestských častí vznikli štyri.

Foto: zastupujúci primátor Martin Petruško

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM