Veronika Hunyadiová Správy

Prísne kontroly na Luníku IX. Bez negatívneho testu sa zo sídliska nikto nedostane

Dodržiavanie karantény a opatrení kontrolujú na Luníku IX policajti. Kto chce opustiť mestskú časť, musí predložiť negatívny test.

Ilustračný obrázok k článku Prísne kontroly na Luníku IX. Bez negatívneho testu sa zo sídliska nikto nedostane
13
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Minulotýždňové testovanie odhalilo na Luníku IX celkovo 38 nových prípadov ochorenia Covid-19. Na sídlisku podľa starostu mestskej časti Marcela Šanu (SRK) žije v súčasnosti okolo 4 000 obyvateľov.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach vo svojej vyhláške nariadil, aby dodržiavanie karanténnych opatrení na sídlisku zabezpečilo Mesto Košice za asistencie bezpečnostných zložiek. Mesto má takisto zabezpečiť dezinfekciu verejných priestranstiev.

Iba s testom

„Bohužiaľ sa nám zvýšil pozitívnych prípadov a oddnes (27. 1.) na základe vyhlášky RÚVZ sa na základe toho u nás kontroluje dodržiavanie opatrení. Nikto sa z nášho sídliska nedostane preč bez negatívneho výsledku testu. Naša mestská časť bude maximálne súčinná pri kontrole,“ uviedol Šaňa.

Na základe dohody s primátorom rozšíria aj testovanie na sídlisku. V piatok (29. 1.) od 9.00 hod. budú dva tímy testovať obyvateľov na ZŠ Ľudmily Podjavorinskej. „Robíme všetko preto, aby sa vírus nešíril ďalej. Veríme, že postupne sa tá pozitivita bude zmenšovať,“ skonštatoval starosta.

Hliadky na každom kroku

Vyhláškou RÚVZ sa v súvislosti s ohrozením verejného zdravia zaoberal aj Krízový štáb mesta Košice. O uplatňovaní vyhlášky a kontrole dodržiavania prijatých opatrení rokoval aj náčelník Mestskej polície Slavomír Pavelčák s riaditeľom Okresného riaditeľstva Policajného zboru SR Otom Molnárom.

Ako uviedli, policajné hliadky sú na zastávkach autobusu č. 11, pri všetkých vstupoch na sídlisko, prechodoch do okolitých mestských častí alebo do osady Mašličkovo. Kontroly prebiehajú aj na Jedlíkovej ulici alebo pred vstupom do OC Kaufland na Popradskej ulici. Do autobusu pustia iba osoby s platným cestovným lístkom a negatívnym testom.

„Ochrana zdravia Košičanov je našou najväčšou prioritou. Preto na Luníku IX sú oddnes (27. 1.) hliadky mestskej a štátnej polície, ktoré dôsledne kontrolujú všetky nariadenia RÚVZ. Opustiť sídlisko môžu len tí obyvatelia, ktorí majú platné potvrdenie s negatívnym výsledok antigénového alebo PCR testu. Po dohode so starostom budeme obyvateľov informovať o vzniknutej situácii aj v miestnom rozhlase,“ dodal primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý).

Koronavírus v Košiciach

Kontroly dodržiavania karantény na Luníku IX
13
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM