Správy

Situácia v Košiciach sa zhoršuje. Pripravte sa na ďalšie kolo testovania

Na základe výsledkov celoslovenského skríningu sa testovanie v Košiciach zopakuje. Miera pozitivity dosiahla 1,66 %.

Ilustračný obrázok k článku Situácia v Košiciach sa zhoršuje. Pripravte sa na ďalšie kolo testovania
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Mesto Košice začne od piatka (29. 1.) druhé kolo dobrovoľného skríningu na ochorenie COVID-19, trvať bude do nedele (31. 1.). Každý záujemca o testovanie musí byť elektronicky zaregistrovaný. Na stredajšom brífingu o tom informoval primátor Jaroslav Polaček s tým, že pandemická situácia sa v Košiciach zhoršuje.

Predbežne by sa malo testovať na zhruba 70 odberných miestach. V piatok budú otvorené od 16.00 do 20.00 hod. V sobotu a v nedeľu od 9.00 do 17.00 hod.

Naďalej bude k dispozícii aj päť veľkokapacitných odberných miest, ktoré fungujú každý deň až do odvolania od 9.00 h do 17.00 hod. V piatok budú otvorené až do 20.00 hod. Ide o odberné miesta v priestoroch Magistrátu mesta Košice na Triede SNP, v Spoločensko-relaxačnom centre na ulici Milosrdenstva, vo Výmenníku Važecká na Galaktickej ulici, v Kulturparku na Kukučínovej ulici a v budove Amfiteátra na Festivalovom námestí.

Pozitívnych pribúda

Obyvatelia využívali odberné miesta aj počas uplynulých dvoch dní. „Výsledky nedávneho testovania nám žiaľ potvrdili, že situácia v meste vonkoncom nie je ideálna a žiaľ naďalej sa zhoršuje. Na našich odberných miestach sme počas uplynulého týždňa zachytili takmer 1 000 pozitívnych ľudí, za pondelok a utorok k nim pribudlo ďalších 200 ľudí. Dnes sa napríklad otestovalo takmer 1 700 ľudí a pozitivita dosiahla vyše 4 percentá," uviedol Polaček.

Primátor obyvateľov žiada, aby dodržiavali lockdown a protiepidemické opatrenia a nechali sa otestovať. „Obávame sa, že situácia v Košiciach môže byť nezvládnuteľná,“ povedal.

Nutná registrácia

Všetky odberné miesta, ktoré mesto v rámci druhého kola skríningu otvorí, budú fungovať výhrade elektronicky. „Tí, ktorí sa prídu otestovať a nebudú zaregistrovaní v systéme, to buď urobia zo svojho mobilu, alebo ich zaregistruje administrátor priamo pri vstupe na odberné miesto,“ vysvetlil primátor. Cieľom je zvýšiť kapacitu otestovaných z 25 na 50 ľudí za hodinu. Ak už niekto je zaregistrovaný prostredníctvom webovej stránky korona.kosice.sk, teraz a ani v budúcnosti sa už registrovať nemusí. Polaček dodal, že každý, kto bude chcieť dostať aj papierové potvrdenie o výsledku testu, nielen SMS, si bude môcť naň počkať.

Mesto chce od piatka zároveň na všetkých svojich odberných miestach vydať každému pozitívne testovanému človeku respirátor s filtračnou triedou FFP2. Aktuálne tak robí mestská časť Sever na odbernom mieste v Amfiteátri.

Bližšie informácie a zoznamu odberných miest budú zverejnené na stránke korona.kosice.sk.

Koronavírus v Košiciach

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM