Ilustračný obrázok k článku Réway prelomil mlčanie. Ako hodnotí uplynulú sezónu? Zostane hrať v Košiciach?
Zdroj: TASR/Marko Erd

Réway prelomil mlčanie. Ako hodnotí uplynulú sezónu? Zostane hrať v Košiciach?

Útočník Martin Réway je z neúčasti Košíc v play off sklamaný. V posezónnom rozhovore prezradil aj to, ako vidí svoju budúcnosť.

Hokej
Hokej

Réway prelomil mlčanie. Ako hodnotí uplynulú sezónu? Zostane hrať v Košiciach?

Útočník Martin Réway je z neúčasti Košíc v play off sklamaný. V posezónnom rozhovore prezradil aj to, ako vidí svoju budúcnosť.

Ilustračný obrázok k článku Réway prelomil mlčanie. Ako hodnotí uplynulú sezónu? Zostane hrať v Košiciach?
Zdroj: TASR/Marko Erd

Sezóna 2020/2021 priniesla hokejistom HC Košice 9. miesto, koniec už v predkole play off a s tým súvisiacich minimum dôvodov k spokojnosti. K pozitívam však patrila gradácia formy Martina Réwaya, ktorý sa po vlažnom rozbehu do sezóny stal jedným z lídrov tímu. TASR porozprával o sezóne, svojich plánoch do budúcna, ale aj o dôvodoch, pre ktoré sa vyhýba médiám.

Košický klub trápili pred sezónou 2020/2021 ekonomické problémy a káder začal budovať neskôr ako ligoví konkurenti. Do tímu vtedajšieho trénera a športového manažéra Jana Šťastného prišiel aj Martin Réway, ktorý mal za sebou sľubné obdobie v Poprade. Sezónu 2019/2020 začal v Kladne, ale vo februári zamieril pod Tatry. Hoci si pôsobenie pochvaľoval, napokon sa v lete sťahoval do Košíc.

Čakal do poslednej chvíle

„Teraz už môžem prezradiť, že úplne prvý hráč, s ktorým som pred sezónou 2020/2021 podpísal zmluvu, bol práve Martin. Rozhodol som sa tak po tom, čo som videl náš posledný zápas pred vypuknutím pandémie. Bolo to v Poprade, prehrali sme 1:3 a Martin dal gól a bolo ho vidieť. Chcel som, aby hral v ďalšej sezóne v košickom drese,“ povedal bývalý tréner košického klubu Jan Šťastný.

Réwayove ďalšie kroky skutočne viedli do Košíc a to aj napriek neistej situácii u oceliarov. „Hoci dlho nebolo jasné, či klub vôbec nastúpi do sezóny, Martin čakal do poslednej chvíle. Po našom rozhovore mi povedal, že jediný, komu verí a kto je schopný vrátiť ho na profesionálnu úroveň, som ja. Poznám ho od jeho desiatich rokov, keď sme ho objavili na štadióne na Štvanici a následne ho priviedli do Slavie Praha. Trénoval som ho štyri roky, kontroloval som mu žiacku knižku a všetci sme vedeli, aký talent je v ňom,“ povedal Šťastný.

Ako dodal, Réway je neskutočne platným hráčom pre tím. „Keď s ním nájdete spoločnú reč, tak vám to vráti. Je v ňom niečo, čo chýba mnohým hráčom a aj keby trénovali od rána do večera, tak tú genialitu a cit pre hokej nikdy nebudú mať ako on," zhodnotil Šťastný.

Postupné zlepšenie

Réway ale nemal ideálny štart do sezóny, v prípravnom období bol viditeľný kondičný deficit, ktorý sa podpísal aj na pomalšom rozbehu do extraligy. Bilancia dve asistencie po 10 zápasoch odzrkadlila jeho možnosti v úvode ročníka, no od začiatku decembra išla výkonnostná krivka nahor.

„Keby som mal v úvode sezóny hodnotiť svoje výkony, tak by som bol určite kritický. Spočiatku to nebolo ono. Cítil som absenciu poriadnej prípravy. V čase, keď prebiehala letná príprava, som sa pripravoval prakticky sám a v obmedzených podmienkach, čo bolo spôsobené pandémiou. Do posilňovne som sa dostal iba občas a nejaké behy, ktoré som absolvoval, neboli to pravé. Potom sme s kondičným trénerom HC Košice Danielom Kičurom postupne začali pracovať, dali sme si určité ciele a pracovali na ich naplnení. Prejavilo sa to aj výkonmi na ľade a postupne som sa cítil stále lepšie,“ priznal Réway.

V závere sezóny už patril k najvyťažovanejším hráčom košického tímu. Formu postupne gradoval a v záverečných 13 zápasoch základnej časti nazbieral 20 bodov. „Rád by som povedal, že som sa naozaj bavil hokejom, ale k tomu sú nevyhnutné výsledky, hlavne ten finálny. Počas sezóny to bolo celkom dobré. Navyše každý vedel, za akých podmienok sa skladalo mužstvo. Žiaľ, ako tím sme chceli ísť ďalej než do predkola. Dnes už vieme, že keby sme tri kolá pred koncom vyhrali v Miškovci, tak by sme boli v play off a všetko mohlo byť ináč. Na keby sa však nehrá," skonštatoval Réway.

Zostane v Košiciach?

Aj niekoľko dní po vypadnutí v predkole bolo zo šikovného útočníka cítiť sklamanie. Hoci viaceré výsledky v základnej časti a aj 8. miesto v tabuľke naznačili, že košické mužstvo nepatrí k favoritom, neúčasť v play off si nikto z hráčov nepripúšťal. Réway sa chcel dôvere košického klubu odvďačiť lepším výsledkom.

„V klube som sa cítil výborne. So spoluhráčmi sme vytvorili dobrú partiu a vychádzali sme aj s trénermi a vedením klubu. V neľahkom období plnom neistoty sa nám snažili vytvoriť čo najlepšie podmienky. Som veľmi vďačný košickému klubu, že som dostal príležitosť. Dnes už bývalý športový manažér a tréner Jan Šťastný mi veril, pozná ma odmalička zo Slavie Praha. Ja som sa zároveň snažil odvďačiť klubu výkonmi. Veľmi ma mrzí, že sme sa v play off nedostali ďalej. Všetci v klube by si to zaslúžili," myslí si Réway.

Po predčasnom konci sezóny sa natíska aj otázka jeho pokračovania v košickom klube. Športový manažér Gabriel Spilar naznačil ambíciu zostaviť do ďalšej sezóny kvalitný káder s vysokými ambíciami. „Dostal som ponuky zo zahraničia, zvažujem všeličo. V tejto chvíli to vidím tak, že ak by som mal odísť z Košíc, tak mimo slovenskej alebo českej ligy. Zmena klubu by mi mala priniesť novú výzvu. Ale či odídem alebo ostanem v Košiciach, to v tejto chvíli neviem povedať,“ priznal Réway.

V najbližšom období sa chce naplno venovať príprave na ďalší ročník. „Nejaký čas si oddýchnem doma na Orave a potom sa vrátim do Košíc, aby som si tam spravil letnú prípravu s osobným trénerom," naznačil najbližšie plány.

Odstup od médií

Počas kariéry poskytol Réway desiatky rozhovorov, no časom usúdil, že sa bude sústrediť iba na hokej. Preto sa už počas návratu na Slovensko ospravedlnil médiám za absenciu na pozápasových rozhovoroch. Po príchode do Košíc poskytol iba krátke stanovisko pre klubovú stránku a médiá museli počas sezóny rešpektovať jeho rozhodnutie. Ojedinelú výnimku spravil až po nej.

„Už sa toho v minulosti popísalo veľa a ja som už nemal potrebu prezentovať sa v médiách. Ja som úprimný a ak už mám robiť rozhovor, tak v ňom vždy poviem pravdu. Po každom zápase za nami chodili žurnalisti, spočiatku aj za mnou, no ja som im hneď vysvetlil svoj postoj a rešpektovali to. Ďakujem im za to a možno aj to prispelo k hernej pohode, ktorú som mal v sezóne. Na tom, že nebudem poskytovať rozhovory, sa nič nezmení ani po tomto článku. Ním som iba dodržal určitú dohodu a slovo, ktoré som dal,“ skonštatoval Martin Réway pre TASR.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín