Veronika Hunyadiová Správy

Situácia je ZLÁ! Infektológ Jarčuška vyzýva Košičanov: Príďte sa otestovať!

Po Trenčíne sa bude plošné testovanie konať aj v Košiciach. Mesto bude mať k dispozícii 100-tisíc testov.

Ilustračný obrázok k článku Situácia je ZLÁ! Infektológ Jarčuška vyzýva Košičanov: Príďte sa otestovať!
Zdroj: TASR/František Iván

V Košiciach sa od piatku 8. januára do nedele 10. januára uskutoční plošné testovanie. V utorok (5. 1.) o tom na tlačovom brífingu informoval košický primátor Jaroslav Polaček.

K dispozícii by malo byť minimálne 50 odberných miest. Budú takmer na všetkých základných školách a v ďalších budovách v mestských častiach. Mesto zriadi aj dve veľké odberné miesta, na košickom magistráte a v Kulturparku na Kukučínovej ulici.

Testovať sa bude v piatok od 16.00 do 19.00 hod. a cez víkend od 9.00 do 17.00 hod. V Kulturparku sa bude testovať aj v pondelok.

100-tisíc testov

Mesto požiadalo premiéra Igora Matoviča a hmotné rezervy o 100-tisíc antigénových testov. Ako upozornil primátor, nedokážu preto otestovať každého Košičana.

Využiť plošné testovanie by podľa neho mali najmä ľudia, ktorí musia chodiť do práce, starajú sa o svojich blízkych a pracovníci kritickej infraštruktúry. „Chceme identifikovať všetkých, ktorí sú pozitívni, aby sme odbremenili košické nemocnice, ktoré hlásia kritické stavy,“ dodal Polaček.

Je to potrebné

Brífingu sa zúčastnil aj infektológ a člen pandemickej komisie vlády Pavol Jarčuška. Situácia ohľadom koronavírusu sa podľa neho v Košiciach výrazne zhoršuje a plošné testovanie považuje za správny krok. „Chcem poprosiť Košičanov, aby túto možnosť využili,“ vyzval Jarčuška. Testovania by sa podľa neho mali zúčastniť ľudia, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou alebo majú príznaky infekcie dýchacích ciest.

Primátor zároveň vyzval zdravotníkov, ktorí aktuálne nevykonávajú urgentnú činnosť v nemocniciach a sú kvalifikovaní na odber alebo vyhodnocovanie antigénových testov, aby sa prihlásili a pomohli s plošným testovaním. Prihlasovať sa môžu cez formulár zverejnený na webovej stránke mesta. Za každú odpracovanú hodinu dostane zdravotník odmenu vo výške 13 eur.

Koronavírus v Košiciach

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM