Eva Mikulová Správy

V Košiciach by malo byť vyše 100 testovacích miest, presný zoznam bude najneskôr v štvrtok

Primátor v súvislosti s plošným testovaním spolu so starostami mestských častí vyzval na pomoc okrem obyvateľov aj všetkých mestských a miestnych poslancov.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach by malo byť vyše 100 testovacích miest, presný zoznam bude najneskôr v štvrtok
Zdroj: Nemocnica Košice - Šaca

Po konzultáciách s armádou, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ), starostami mestských častí bolo doposiaľ predbežne vytypovaných zhruba 100 objektov, kde by sa v závere tohto týždňa mohlo uskutočniť akcia Spoločná zodpovednosť.

Budú rokovať aj s U.S.Steel

Podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka však tento počet nebude z kapacitných dôvodov stačiť. Z tohto dôvodu sa priebežne vyhľadávajú a kontrolujú aj ďalšie objekty.

Bude rokovať aj s vedením U.S. Steelu. Železiarne spadajú do kategórie podnikov nad 5000 zamestnancov, a preto aj tam bude môcť takisto v prípade schválenia štátnymi orgánmi vzniknúť odberné miesto.

Ideálne by podľa neho bolo, ak by sa našli zodpovedajú podmienky pre 120–150 odberných objektov, v ktorých by mohlo pôsobiť až 200 odberných tí­mov.

„Je pred nami ešte mnoho práce. V utorok dokončíme identifikáciu všetkých objektov, ktoré chceme ponúknuť Košičanom v rámci všetkých mestských častí. Musíme počkať na všetky dáta, zosumarizovať ich a najneskôr vo štvrtok ich chceme publikovať. Cieľom je, aby každý Košičan vedel, ktoré odberné miesto má najbližšie, a aby dokázal využiť všetok ten potenciál, ktorý mesto ponúka.“

Vyzývajú na pomoc

„Popri zháňaní administratívnych pracovníkov sme sa dohodli, že chceme požiadať všetkých poslancov v mestských častiach a mestského zastupiteľstva, aby sa v rámci tejto akcie podieľali na pomoci v odberných miestnostiach. Tým, že v Košiciach máme mestské časti, je to obrovská skupina ľudí, ktorí dokážu byť aktívni a efektívni v pomoci na tejto akcii. Zo strany mesta Košice vyčleníme do každého odberného tímu aj príslušníka Mestskej polície Takisto budeme robiť všetko preto, aby tá administratívna náročnosť a usporiadateľská časť, ktorá je na pleciach mesta, bola čo najúspešnejšie zvládnutá,“ uviedol primátor.

„Ak zvládneme všetky prekážky, verím, že tento piatok dokážeme mesto Košice odovzdať tak, aby bolo dostatočne spôsobilé na testovanie. Na druhej strane ako sme to videli aj teraz v Bardejove alebo Tvrdošíne, úplne na 100 percent to nebude možné zabezpečiť. Ak sú medzi Košičanmi ľudia, ktorí nám chcú pomôcť, nech oslovia mesto a mestské časti a zaregistrujú sa. My už potom musíme databázy zosúladiť tak, aby čo najviac ľudí priložilo ruku k dielu,“ myslí si.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM