Eva Mikulová Správy

V múzeách Košického kraja pribudnú expozície využívajúce interaktívne prvky, FOTO

KSK sa ako jeden z partnerov zapojil do projektu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2014 – 2020 pod názvom Smart Museum.

Ilustračný obrázok k článku V múzeách Košického kraja pribudnú expozície využívajúce interaktívne prvky, FOTO
5
Galéria
Zdroj: KSK

V Košickom samosprávnom kraji pribudnú interaktívne prvky v troch múzeách.

Hrad Parič v 3D vizualizácií

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove prevedie návštevníkov stredovekými dejinami mesta multimediálnou formou. Napríklad hrad Parič, ktorého pôvodná podoba sa nezachovala, si budú návštevníci môcť pozrieť v unikátnej 3D vizualizácii.

V Zemplínskom múzeu v Michalovciach sa už jedna interaktívna expozícia nachádza.

Vďaka projektu Smart Museum tu pribudne ešte špeciálne osvetlenie zbierkových predmetov, virtuálne zrkadlo, dotykové obrazovky aj ozvučenie nástrojov.

Vďaka virtuálnemu zrkadlu si návštevník múzea môže vyskúšať, ako by vyzeral napríklad v dobovom odeve alebo ľudovom kroji.

Posledným múzeom v Košickom kraji, ktoré bude obohatené o inovatívne prvky, bude Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach.

Virtuálne prehliadky

V rámci projektu budú zakúpené tablety, na ktorých bude na mieru nainštalovaná aplikácia s bonusovým obsahom, virtuálnou prehliadkou a zvukovou ukážkou vystavených hudobných nástrojov.

„Súčasťou projektu bude aj vytvorenie oddychovej zóny, v ktorej si návštevník môže prečítať bonusový obsah o expozíciách, či vypočuť zvuky hudobných nástrojov. Múzeum sa tak z tichého miesta môže na chvíľu premeniť na súkromnú koncertnú sálu,“ povedala vedúca odboru kultúry Úradu KSK Jana Knežová.

Podobné digitálne interaktívne expozície vzniknú aj na dvoch maďarských kultúrnych miestach, a to v Múzeu Panónskeho mora v Miškovci a na hrade Füzér.

Ukrajinský Hrad Palanok v Mukačeve sa vďaka projektu dočká rekonštrukcie. Okrem toho všetky zapojené múzeá vytvoria video propagujúce ich expozície aj ďalšie zaujímavosti v okolí kultúrnych pamiatok.

„Projekt nadväzuje na predošlú úspešnú spoluprácu s Východoslovenským múzeom, v rámci ktorej sa v spojitosti s osobou Františka II. Rákocziho uskutočnila časť rekonštrukčných prác na našom hrade Palanok, ale zrekonštruovala sa aj expozícia Rodošto v Košiciach. Projekt Smart museum považujeme za ďalšiu výbornú príležitosť spolupracovať v oblasti kultúry,“ povedal Yevheniy Luksha z Asociácie „Užhorod 21. storočie“, ktorá bude celý projekt koordinovať.

Celkový rozpočet projektu je takmer 802-tisíc eur, z toho pre múzeá v KSK je vyčlenených 276-tisíc eur. 90 percent výdavkov financuje program cezhraničnej spolupráce ENI HUSKROUA.

Projekt sa začal v septembri tohto roka a ukončený by mal byť do dvoch rokov.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM