Rôzne

V zoologickej záhrade pribudli ďalšie zvieratká

Mláďatá viacerých druhov zvierat pribudli v košickej zoo. Napríklad tučniak jednopásy, zebu zakrpatený, daman kapský, či volavka striebristá.

Ilustračný obrázok k článku V zoologickej záhrade pribudli ďalšie zvieratká
6
Galéria

„Pribudli tri mláďatá tučniakov jednopásych, kde sa kŕdeľ rozrástol už nad 20 jedincov. Tučniaky množíme už niekoľko rokov. Tieto mláďatá sa stali 25. a 26. v poradí, ktoré sme v košickej ZOO odchovali," hovorí hlavný zoológ zoo Patrik Pastorek.

Posvätný dobytok

Tešia sa aj z narodenia zebu zakrpateného. „Ide o posvätné plemeno dobytka, ktoré uctievajú hlavne v ázijských štátoch,„ priblížil Pastorek. Dodal tiež, že sa narodil aj historicky prvý daman v košickej zoo a vôbec v slovenských zoologických záhradách. Pohlavie mláďaťa zatiaľ ešte nepoznajú. Damany kapské tu chovajú od roku 2016. „Vtedy sme získali darom dve samice z olomouckej zoo a samca z holandskej zoo Rotterdam. ZOO Košice chová damany kapské ako jediná slovenská zoologická záhrada,“ podotkol zoológ.

Posledným prírastkom sú volavky striebristé. Tie tu podľa Pastoreka množia posledné tri roky.

„Pravidelne každý rok odchovávame približne štyri mláďatá, tento rok už dve mláďatá vyleteli z hniezda a druhý, chovný pár, sa stará o dve mláďatá, ktoré sú staré približne tri týždne."

Najväčšia v strednej Európe

Košická zoologická záhrada je rozlohou najväčšia v strednej Európe. Prevažne sa zameriava na euroázijskú faunu chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. ZOO Košice je riadnym členom Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA). Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice. Od začiatku roka tu prišlo viac ako 100.000 návštev­níkov.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie