Správy

Vybudovanie nových parkovacích miest z dielne EEI: Čo na to dotknuté mestské časti?

Pribudnú v centre mesta nové parkovacie miesta? Mesto ponecháva rozhodnutie na dotknuté mestské časti. Čítajte viac.

Ilustračný obrázok k článku Vybudovanie nových parkovacích miest z dielne EEI: Čo na to dotknuté mestské časti?
Zdroj: TASR

Mesto Košice ponecháva na ďalšie zváženie mestských častí Staré Mesto a Juh a ich obyvateľov, koľko nových parkovacích miest v nich bude ešte vybudovaných, pričom majú možnosť vytypovať náhradné lokality na ich výstavbu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

„Mesto Košice trvá na preinvestovaní dvoch miliónov eur do vybudovania parkovacieho systému v desiatich rezidentských lokalitách. Akceptuje však vôľu obyvateľov mestských častí Staré Mesto a Juh, ktorí vnímajú zlepšenie situácie s parkovaním, dokážu v mieste bydliska bez problémov zaparkovať a nepotrebujú teda, aby boli budované ďalšie parkovacie miesta,“ uviedla hovorkyňa.

Parkovacia spoločnosť EEI podľa nej v uplynulých týždňoch komunikovala s dvomi mestskými časťami, ktoré zvolili rozdielny prístup.

„Mestská časť Juh prehodnotila potrebu vybudovania celkového počtu 255 nových parkovacích miest. Identifikovala na Fibichovej, Krivej a čiastočne aj na Mlynárskej ulici potrebu vybudovať nové parkovacie miesta. Naopak, považuje za zbytočné stavať 26 parkovacích miest na Južnej triede, Oštepovej a Jantárovej ulici,“ konštatovala Šnajdárová.

V tejto mestskej časti je tak celkovo aj pre nesúhlas obyvateľov niektorých lokalít pozastavená výstavba 54 parkovacích miest na Jantárovej 2, Oštepovej 2, Južnej triede, Žižkovej a Jánošíkovej ulici.

„Do konca augusta plánuje parkovacia spoločnosť zabezpečiť na Juhu výstavbu nových parkovacích miest na 51 odsúhlasených parkovacích miestach, pričom bude dodatočne zohľadňovať pripomienky Správy mestskej zelene,“ informoval magistrát.

V Starom Meste bolo stavebnými konaniami odsúhlasených 473 parkovacích miest, mestská časť však v júni tohto roka výstavbu odmietla. Parkovacia spoločnosť EEI však podľa magistrátu analýzou jednotlivých lokalít zistila, že v niektorých z nich by bolo bez výstavby nových parkovacích miest nutné súčasné parkovacie miesta zrušiť, keďže nie sú dodržané ich technické, najmä šírkové parametre, napríklad na uliciach Floriánska, Kuzmányho, Škultétyho a Thurzová.

„Parkovacia spoločnosť je preto rozhodnutá dodržať zákon a postaviť na týchto uliciach nové parkovacie miesta, aby ich obyvatelia neprišli aj o tie, ktoré tam doteraz majú k dispozícii. Ďalej zabezpečí výstavbu nových parkovacích miest aj v lokalitách, v ktorých vodiči dlhodobo parkujú na zdevastovanej zeleni a v ktorých nie je potrebné zasiahnuť do vzrastlej zelene – na Krivej a Bajzovej ulici. Stavať plánuje aj na ulici L. Novomeského 2, kde je nedostatok parkovacích miest,“ uviedla Šnajdárová.

Počet parkovacích miest, ktoré takto ide EEI v Starom Meste realizovať, je 161, pričom budú zohľadnené dodatočné pripomienky Správy mestskej zelene.

O tom, či bude dobudovaný aj zvyšný počet z pôvodne naprojektovaných 728 nových parkovacích miest s platnými stavebnými povoleniami, majú rozhodnúť dotknuté mestské časti a ich obyvatelia.

„Mestské časti Staré Mesto a Juh majú stále možnosť vytypovať nové lokality na stavbu chýbajúcich parkovacích miest, zabezpečenie ich výstavby si však bude vyžadovať nové stavebné konania. Zároveň ale majú možnosť počas dvojročnej platnosti stavebných povolení prehodnotiť doterajšie vyjadrenia k pôvodne naplánovanej výstavbe nových parkovacích miest a v prípade potreby ich výstavbu odsúhlasiť,“ doplnila hovorkyňa.

Foto:Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM