Ilustračný obrázok k článku Vysokoškoláci sa vracajú do škôl. Netýka sa to všetkých
Zdroj: TASR/AP

Vysokoškoláci sa vracajú do škôl. Netýka sa to všetkých

Posledné ročníky vybraných odborov môžu absolvovať povinnú prax. Týka sa to aj študentov košických univerzít.

Správy
Správy

Vysokoškoláci sa vracajú do škôl. Netýka sa to všetkých

Posledné ročníky vybraných odborov môžu absolvovať povinnú prax. Týka sa to aj študentov košických univerzít.

Ilustračný obrázok k článku Vysokoškoláci sa vracajú do škôl. Netýka sa to všetkých
Zdroj: TASR/AP

Študenti posledného ročníka študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach začali od pondelka 22. februára s blokovou praktickou výučbou prezenčnou formou.

Umožnilo to rozhodnutie hlavného hygienika, v ktorom akceptoval žiadosť univerzít umožniť realizáciu nevyhnutnej praktickej výučby študentov stojacich pred štátnou záverečnou skúškou. Informovala o tom hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.

V malých skupinách

„Odporúčanie hlavného hygienika prišlo v hodine dvanástej, pretože študenti končiacich ročníkov musia absolvovať presne stanovený rozsah klinickej praxe, aby mohli pristúpiť k štátnej záverečnej skúške,“ uviedla rektorka UVLF Jana Mojžišová. Na prezenčnú blokovú výučbu na klinikách by tak malo nastúpiť 118 slovenských študentov, 47 končiacich zahraničných študentov nastúpi na prezenčnú výučbu od 8. marca po tom, čo absolvujú povinnú dvojtýždňovú karanténu po príchode na Slovensko.

„Prezenčná bloková výučba sa uskutoční v malých skupinách maximálne do šesť osôb vrátane učiteľa podľa rozpisu príslušnej kliniky,“ priblížila Bobriková pravidlá výučby s tým, že študenti sa budú musieť pri vstupe na pracovisko každé štyri dni preukazovať negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 a dodržiavať tiež ďalšie protiepidemické opatrenia. Prísny režim bude platiť aj na študentských internátoch.

Aj študenti medicíny

Prezenčnú praktickú výučbu študentov vyšších ročníkov začala od pondelka aj Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach. Informovala o tom hovorkyňa fakulty Jaroslava Oravcová. Prechod na prezenčnú formu praktickej výučby umožňuje výnimka zo zákazu vychádzania pre niektorých študentov.

Na LF UPJŠ sa to týka zhruba 250 medikov – študentov 6. ročníka študijného programu všeobecné lekárstvo a 5. a 6. ročníka študijného programu zubné lekárstvo, ako aj 19 študentov 3. ročníka študijného programu ošetrovateľstvo. Teoretické prednášky a semináre budú na fakulte aj naďalej vyučované dištančnou formou u všetkých študentov.

Prax v nemocniciach

Miesto výkonu praktických cvičení si na rozdiel od letnej praxe nemôžu vyberať, ale realizujú ich s vyučujúcimi podľa určeného rozvrhu v košických nemocniciach, predovšetkým v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice, Detskej fakultnej nemocnici (DFN), Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) a Nemocnici Košice-Šaca.

Ako skonštatovala prodekanka pre pedagogickú činnosť v 4. – 6. ročníku študijného programu všeobecné lekárstvo Želmíra Macejová, študenti v rámci klinickej praxe môžu pomôcť odbremeniť lekárov na príslušných oddeleniach. „V prípade problémov s praktickou výučbou vzhľadom na situáciu s ochorením COVID-19 na niektorom pracovisku však môže dôjsť k zmene výučby. Napríklad Klinika úrazovej chirurgie na Rastislavovej ulici sa nachádza v červenej covidovej zóne, preto sa tam praktická výučba teraz nemôže realizovať,“ dodala.

Praktickú výučbu študentov je podľa nej potrebné odlíšiť od pomoci študentov zdravotníckym zariadeniam či odberovým centrám, ktorú vykonávajú dobrovoľne na základe pracovných dohôd. Najviac, približne 170, ich pomáha na lôžkových oddeleniach v UNLP.

Dištančný výučba nepostačuje

Dekan LF UPJŠ Daniel Pella pripomenul, že v tomto akademickom roku sa študenti vzhľadom na epidemickú situáciu učili prezenčnou formou len jeden týždeň, následne bola zavedená dištančná výučba.

„Vyučovať týmto spôsobom medicínu a ďalšie zdravotnícke odbory – predovšetkým realizovať praktickú výučbu – je veľmi zložité. Na lekárskej fakulte takéto vyučovanie dosiaľ nemalo obdobu a aj keď sa počas kratšieho časového obdobia dá relatívne uspokojivo zvládnuť, napriek maximálnemu úsiliu našich pedagógov je nepostačujúce a hlavne dlhodobo neprijateľné,“ uviedol.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín