Správy

Záujem o očkovanie v Košiciach rastie. Cez víkend dostalo vakcínu 1 800 ľudí

Veľkokapacitné očkovacie centrum kraja funguje od soboty (27. 2.). Zaočkovať v ňom stihli už stovky ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Záujem o očkovanie v Košiciach rastie. Cez víkend dostalo vakcínu 1 800 ľudí
Zdroj: TASR/František Iván

Takmer 1 800 ľudí zaočkovali počas uplynulého víkendu vo veľkokapacitnom očkovacom centre Košického samosprávneho kraja (KSK), jeho prevádzku spustili v sobotu (27. 2.). Ako informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková, očkovanie v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií na Ostrovského ulici pokračuje aj v pondelok a utorok (2. 3.).

Kraj mal zaextrahovaných spolu 5 200 vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Prvú dávku vakcíny dostali učitelia, vodiči aj predavači v maloobchode do 55 rokov. „Systém očkovania sa aj na základe našich požiadaviek v piatok (26. 2.) rozšíril aj pre iné skupiny, vďaka čomu sme mohli okrem učiteľov zaočkovať vodičov v prímestskej doprave, predavačov či ďalších ľudí z kritickej infraštruktúry,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Záujem rastie

Ako uviedol Trnka, ešte v piatok (26. 2.) mali v systéme na očkovanie prihlásených zhruba 20 ľudí, napokon sa na štyri očkovacie dni zaregistrovalo viac ako 4 000 ľudí. Počas prvého dňa vakcinácie bolo k dispozícii šesť očkovacích kójí a očkovanie absolvovalo spolu 520 ľudí. V nedeľu (28. 2.) kraj pridal ďalší očkovací box, aby sa proces vakcinácie urýchlil, vďaka čomu sa podarilo 1 271 obyvateľov zaočkovať.

„V pondelok a utorok by sme mali zaočkovať ďalších 2 600 obyvateľov,“ dodal. KSK pri pilotnom očkovaní zabezpečila potrebné materiálno-technické vybavenie vrátane chladiacich boxov potrebných na uskladňovanie vakcín. Za dva dni sa v centre vystriedalo 26 zdravotníkov a 20 dobrovoľníkov.

Vakcína pomáha

„Očkovanie čo najväčšieho počtu ľudí v najkritickejšej situácii je tá najlepšia stratégia, ktorú nám ukázal aj Izrael, ktorý sa ocitol v podobnej situácii ako my. Dobrým príkladom je aj Veľká Británia, ktorá má spolu so Slovenskom najväčší výskyt britskej varianty koronavírusu. Po zaočkovaní tam však došlo k zlomu v počte hospitalizovaných pacientov,“ doplnil infektológ Pavol Jarčuška. Podľa jeho slov je systém vakcinácie nastavený tak, ako je to už odskúšané inde vo svete.

Krajské očkovacie centrum bude otvorené do utorka, a to od 8.00 do 12.00 hod., po prestávke od 13.00 do 17.00 hod. KSK pripomína, že na očkovanie sa môžu ľudia z kritickej infraštruktúry prihlásiť cez webový portál korona.gov.sk. Ďalšie očkovanie sa bude realizovať aj počas nasledujúceho víkendu.

Ako to v očkovacom centre vyzerá si môžete pozrieť v priloženej galérii.

Prečítajte si tiež

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach
23
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM