Správy

Zdieľaná doprava v Košiciach a iných mestách na východe má za sebou úspešnú sezónu

Spolu 250.000 pasažierov počas tejto sezóny využilo 700 bicyklov a e-motoriek v Košiciach, Moldave nad Bodvou, Poprade a v Trebišove.

Ilustračný obrázok k článku Zdieľaná doprava v Košiciach a iných mestách na východe má za sebou úspešnú sezónu
6
Galéria

Mimo sezóny bude požičiavanie utlmené, v Košiciach bude bikesharing pokračovať. Za poskytovateľa alternatívnej dopravy Antik Telecom informoval Peter Blaas.

Obľúbené bicykle

Cyklisti celkovo prejazdili vzdialenosť 267.000 kilometrov, respektíve 34.000 hodín.

Najaktívnejší užívateľ si bicykle požičal viac ako 800-krát. Rekord v počte jázd bol 2750 za deň v auguste a priemerná jazda trvala deväť minút. Na 30 elektrických skútroch vykonali cestujúci od októbra viac ako 3000 jázd.

„Sme nadšení záujmom obyvateľov o ekologickú a zdravú dopravu. Veríme, že sme svojím dielom prispeli k tomu, aby sa tento rok pri desiatkach tisíc jázd vodiči rozhodli nechať svoje auto doma,“ hovorí P. Blaas.

„Výsledky ukazujú, že aj na Slovensku ľudia rozumejú globálnemu trendu – dopravné prostriedky nevlastniť, keď to nie je nevyhnutné,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Igor Kolla s tým, že pozitívne vníma aj štart motosharingu.

Ten po vyhodnotení všetkých pripomienok, zimnej údržbe a doplnení desiatok nabíjacích bodov a ďalších e-motoriek plánujú spustiť vo väčšom rozsahu na jar 2020.

Aj v iných mestách

Služby zdieľaných elektrických bicyklov a motoriek, respektíve skútrov, plánujú v budúcej sezóne spustiť aj v ďalších mestách. „Preferovane v oblastiach pokrytia vlastnou optickou sieťou, ale aj v iných mestách z dôvodu vysokého záujmu samospráv,“ dodáva poskytovateľ.

Zároveň pripomína, že v súvislosti so striedaním ročných období prichádza aj k zníženiu počtu výpožičiek, čo prevádzkovatelia zvyčajne využívajú na servis a prípravu vozidiel na ďalšiu sezónu.

V týchto dňoch preto stiahnu elektrické motorky a zapožičiavanie ukončia aj spolupracujúce samosprávy v Moldave, Poprade a Trebišove. „V Košiciach bude naďalej k dispozícii približne 100 bicyklov ako prieskum záujmu cyklistov o službu v menej atraktívnom období roka,“ uvádza spoločnosť.

Za veľmi pozitívne označila aj prevádzkové údaje, počet krádeží za celé obdobie neprekročil číslo desať a pod tento údaj sa dostal aj počet zničených bicyklov.

Zdieľanie elektromobilov Košice
20
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie