Správy

Židovská obec so žalobou o vydanie košického Domu umenia: Okresný súd rozhodol!

Okresný súd Košice I rozhodol v dlhoročnom spore žalobu Židovskej náboženskej obce (ŽNO) vo veci vydania budovy košického Domu umenia. Objektu pôvodne neologickej synagógy sa na základe reštitučného zákona košická ŽNO domáha od mesta od roku 1994.

Ilustračný obrázok k článku Židovská obec so žalobou o vydanie košického Domu umenia: Okresný súd rozhodol!
Zdroj: TASR

Súd sa rozhodol žalobu zamietnuť. „Z vykonaného dokazovania dospel k záveru, že došlo k zásadnej prestavbe a strate stavebno-technického charakteru pôvodnej synagógy,“ uviedla sudkyňa. Poukázala pritom aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého možno o zásadnej prestavbe stavby hovoriť vtedy, ak došlo k zmene podstaty nehnuteľnej veci, a to z hľadiska druhu, obsahu alebo rozsahu nehnuteľnosti.

Pôvodnú budovu postavili v roku 1927 na základe návrhu známeho budapeštianskeho architekta Lajosa Kozmu. V roku 1955 ju Košická židovská materinská cirkev predala štátu za 900.000 korún. Z objektu sa prestavbou stala koncertná sieň a dnešné sídlo Štátnej filharmónie Košice (ŠFK).

Žalobca argumentoval, že pôvodná stavba nezanikla. K predaju podľa neho došlo v tiesni a za nápadne nevýhodných podmienok. Podľa súdu však nebol takýto stav pri predaji preukázaný, jednoznačne nebola preukázaná ani aktívna legitimácia žalobcu. Žalovanej strane prislúcha podľa verdiktu plná náhrada súdnych trov.

Predseda ŽNO Pavol Sitár sa bezprostredne nechcel k verdiktu vyjadriť. Židovská obec sa podľa jej právneho zástupcu odvolá voči verdiktu, ktorý nie je právoplatný.

Právny zástupca mesta Vladimír Vrábeľ označil rozsudok za spravodlivý, potvrdenie očakáva aj v prípade rozhodovania odvolacieho súdu. Na pojednávaní bol prítomný aj riaditeľ ŠFK Július Klein. „Ja sa veľmi teším, že súd konečne rozhodol v prospech občanov mesta Košice, a som si istý, že spravodlivo,“ reagoval.

V minulosti rozhodli súdy aj v prospech ŽNO. V roku 2008 košický okresný aj krajský súd potvrdili jej reštitučný nárok. Po dovolaní však Najvyšší súd SR v roku 2010 rozsudok krajského súdu zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM