Ilustračný obrázok k článku Mesto vydáva vlastné noviny: Časť poslancov kritizuje, že o tom vopred nevedeli
Zdroj: TASR

Mesto vydáva vlastné noviny: Časť poslancov kritizuje, že o tom vopred nevedeli

Niekoľko mestských poslancov kritizovalo, že o vydávaní mestských novín neboli vopred informovaní. Nepáči sa im ani, že nemali možnosť zapojiť sa do rozhodovania.

Samospráva
Samospráva

Mesto vydáva vlastné noviny: Časť poslancov kritizuje, že o tom vopred nevedeli

Niekoľko mestských poslancov kritizovalo, že o vydávaní mestských novín neboli vopred informovaní. Nepáči sa im ani, že nemali možnosť zapojiť sa do rozhodovania.

Ilustračný obrázok k článku Mesto vydáva vlastné noviny: Časť poslancov kritizuje, že o tom vopred nevedeli
Zdroj: TASR

Viacero poslancov košického mestského zastupiteľstva (MsZ) kritizuje spôsob vydávania nových mestských novín. Na svojom utorkovom (23. 2) zasadnutí preto primátora Jaroslava Polačeka požiadali, aby na rokovanie predložil materiál o tomto zámere. V súvislosti s tým schválili aj rozpočtové opatrenie – viazanie rozpočtových výdavkov na ich vydávanie. Podľa Polačeka je proces transparentný. V najbližších dňoch má byť do schránok obyvateľov distribuované druhé vydanie tohto periodika.

Prvé, tzv. nulté číslo mestských novín s názvom V skratKE, vyšlo v závere januára. Malo 12 strán a štvorstranovú prílohu. Celkové výdavky podľa magistrátu predstavovali zhruba 6 600 eur. Ako pre TASR uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian, plánovaný mesačný náklad by mal byť 100 000 kusov a noviny by mali vychádzať vždy posledný týždeň v mesiaci. Orientované by mali byť na projekty a zámery mesta a obsahovať by mali praktické informácie súvisiace s pandémiou nového koronavírusu, prípadne iné sezónne informácie.

„Väčšiu časť by mali tvoriť publicistické a livestyleové témy,“ spresnil s tým, že ambíciou samosprávy je investovať do každého čísla len nevyhnutnú časť prostriedkov. Počíta s tým, že časť obsahu budú vypĺňať inzerenti, čo pokryje časť nákladov za vydanie.

Zámer ich prekvapil

Viacerí poslanci sa zhodli, že zámer vydávať mestské noviny nie je zlý. Kritizovali však, že o tom vopred neboli informovaní, či nemali možnosť zapojiť sa do rozhodovania, napríklad o zložení redakčnej rady.

„Pripájam sa k názoru mnohých ďalších poslancov, že tento zámer nás prekvapil. Väčšinou takéto rozhodnutie v samosprávach prichádza kolektívne, keď sa poslanci so starostom, resp. s primátorom porozprávajú, akým spôsobom a čo chceme zabezpečiť, aká to bude forma, vytvoríme redakčnú radu,“ povedal poslanec Jozef Filipko. MsZ schválilo jeho poslanecký návrh uznesenia, ktorý zahŕňal aj viazanie finančných prostriedkov vo výške 38 250 eur. Táto suma podľa Filipka odhadom zodpovedá nákladom na vydávanie tohto periodika.

Peniaze majú byť viazané dovtedy, kým primátor na rokovanie MsZ predloží materiál o mestských novinách. „My sme ich primátorovi nezakázali vydávať. Možnosť nás poslancov je niečo korigovať rôznymi rozpočtovými opatreniami. Zrejme po čase, ak bude konsenzus, tie peniaze uvoľníme a bude sa to vydávať. Musí sa nájsť správna forma. To, čo teraz vyšlo, podľa môjho názoru obsahovo nebolo až také veľmi dobré,“ dodal.

Súčasť volebného sľubu

Magistrát tvrdí, že veľká časť poslancov o zámere vedela a pred vydaním oslovili poslancov a starostov, ktorí dodali obsah do vyčlenených rubrík. „Všetky veci sú naozaj v tej najtransparen­tnejšej rovine. Bez nároku na odmenu pre nás pracuje niekoľko odborníkov, ktorým záleží na tom, aby sme s týmito novinami obsadili najvyššie priečky transparentnosti,“ reagoval primátor.

Mesto doposiaľ svoje noviny nevydávalo. Podľa jeho slov sa tento zámer spomínal už vo vlaňajšom rozpočte. „Je to aj súčasť môjho volebného sľubu, že dostaneme informácie z magistrátu a z našich ulíc do domácností,“ uviedol s tým, že cieľom je informovať najmä tú časť Košičanov, ktorí nemajú aktívny a neustály prístup k internetu. Pripomenul, že v meste žije takmer 50 000 seniorov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Čítajte viac

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín