Eva Mikulová Samospráva

Na sídlisku KVP budú mať Inteligentný priechod pre chodcov, FOTO

Mesto Košice pokračuje v budovaní inteligentných priechodov pre chodcov. Výstavba priechodu na Triede KVP stojí 14 215 eur.

Ilustračný obrázok k článku Na sídlisku KVP budú mať Inteligentný priechod pre chodcov, FOTO
4
Galéria
Zdroj: Mesto Košice

Minulý týždeň začali s výstavbou priechodu na Triede KVP za 14 215 eur, ktorý zrealizuje spoločnosť O.S.V.O. comp. Na sídlisku KVP sa zároveň už tretí týždeň stavia ďalší priechod na Moskovskej Triede, ktorý za 26 386 eur realizuje spoločnosť CitySafety.

Z pohľadu chodcov patria obe priechody medzi značne rizikové. V uplynulých rokoch sa na nich stalo viacero dopravných nehôd, ktoré sa v jednom prípade skončili aj úmrtím chodkyne.

Priorita je bezpečnosť chodcov

"Táto mestská časť bude mať zatiaľ ako jediná na svojom území až dva inteligentné svetelné priechody pre chodcov. Na oboch sa už pracuje, predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je do konca novembra 2020,“ informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Primátor zdôraznil, že budovanie inteligentného osvetlenia a zvýraznenia priechodov pre chodcov v Košiciach patrí medzi priority vedenia mesta, keďže chodci patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky.

„Uplynulý rok sa nám po inštalovaní inteligentného zvýraznenia a ďalších bezpečnostných prvkov na priechodoch podarilo zvýšiť bezpečnosť v piatich košických lokalitách. V prácach pokračujeme aj teraz a už teraz sa v spolupráci so starostami zamýšľame nad budúcoročnými investíciami. Môžem prezradiť, že v pláne máme inteligentné osvetlenie a zvýraznenie priechodov na Rovníkovej ulici na sídlisku nad Jazerom a na Ondavskej ulici pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v mestskej časti Západ. V zásobníku máme aj ďalšie projekty, verím, že sa nám ich podarí čo najskôr uskutočniť,“ skonštatoval.

V závere uplynulého roka bolo v rámci prvej etapy projektu zrealizovaných úvodných päť inteligentných zvýraznení priechodov na Južnej triede v MČ Juh, na Národnej triede v MČ Sever, na Triede L. Svobodu v MČ Dargovských hrdinov, na Staničnom námestí v MČ Staré mesto a na Ázijskej triede v MČ Sídlisko Ťahanovce.

Ako funguje inteligentné osvetlenie a zvýraznenie priechodov pre chodcov?

  • Inteligentné priechody pre chodcov sú jedným z najúčinnejších prostriedkov na zlepšenie ich bezpečnosti a 24 hodín denne slúžia ako prevencia pred vznikom dopravných nehôd.
  • Pred priechodmi sú osadené stožiare verejného osvetlenia so špeciálnymi svietidlami na osvetlenie priechodov a zároveň je na nich osadené svetelné dopravné značenie – výstražné oranžové LED svetlá.
  • Počas neprítomnosti chodca funguje osvetlenie na 40 percent, po jeho priblížení sa k priechodu dochádza k aktivácii inteligentného priechodu prostredníctvom detektora pohybu a intenzita osvetlenia sa zvýši na maximum.
  • Počas prechádzaniu chodca z jednej strany na druhú zároveň blikajú výstražné LED svetlá, ktoré následne zhasnú a intenzita osvetlenia sa opäť zníži na 40 percent.
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM