Rôzne

Milan zaznamenáva dianie v Pozdišovciach: Obecnú kroniku píše už vyše 20 rokov

Milan Hreščo žijúci v Pozdišovciach sa venuje písaniu obecnej kroniky už vyše 20 rokov. História ho zaujímala od detstva.

Ilustračný obrázok k článku Milan zaznamenáva dianie v Pozdišovciach: Obecnú kroniku píše už vyše 20 rokov
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

V období, keď jeho predchodca ukončil svoju činnosť, bol obecným poslancom. Vtedajšie vedenie samosprávy mu ponúklo možnosť venovať sa písaniu a vedeniu obecnej kroniky. Prijal to a veľmi sa mu to zapáčilo.

Príde domov a hneď to zapíše

Podľa slov Milana Hrešča má každý kronikár vlastnú metódu písania. „Snažím sa zúčastniť každého podujatia, ktoré sa v obci koná, či už je to významné výročie, stretnutie, kultúrne alebo duchovné akcie,“ zdôraznil s tým, že je najlepšie, keď je na podujatí človek prítomný, lebo zaznamená udalosti tak, ako sa stali. „Keď prídem domov, hneď to aj zapíšem, lebo viem, že potom si to človek nepamätá tak dobre,“ poznamenal. Podľa jeho slov musí kronikár všetky informácie zapisovať objektívne. Súčasťou jeho metodiky je tiež zaznamenanie významných udalostí zo sveta i Slovenska, pretože, ako sám tvrdí, niektoré súvisia s tými, ktoré sa odohrajú v obci.

Medzi dôležité obecné medzníky patria podľa slov kronikára aj aktivity, ako je výstavba, rekonštrukcia či vydávanie obecných novín. „Pozdišovce sú veľmi bohaté na históriu, keďže tu pôsobili významné osobnosti i rody, ako sú napr. Szirmayovci. Vždy sú nejaké udalosti ako okrúhle výročia, návštevy alebo vystúpenia,“ spomenul. Jednou z častí obecnej kroniky je aj počasie. Zápisy sú podľa slov Hrešča istým podkladom pre porovnávanie klimatických zmien na území Pozdišoviec. Súčasná kronika, ktorá sa vedie od roku 1944, obsahuje aj osobitné prílohy, a to fotografie a dokumenty. „Tí, čo po nás prídu, si to budú môcť porovnať,“ dodal.

Vlastná domová kniha

Udalosti zapisuje chronologicky po jednotlivých kapitolách. Koncoročný sumár predkladá obecnému zastupiteľstvu, ktoré má možnosť kompletný zápis pripomienkovať. Neskôr ho načisto prepisuje do kroniky približne mesiac. Ročný zápis má zhruba 25 strán. Hreščo vedie aj svoju vlastnú domovú knihu už 25 rokov.

„Všetko, čo sa v našej rodine udeje, zapisujem. Výročia, úmrtia, ale aj pracovné činnosti v domácnosti,“ vysvetlil. Zaznamenáva kúpu nových spotrebičov, čas sadenia rôznych plodín, ročnú úrodu i počasie. „Môžem to potom porovnávať s predchádzajúcimi rokmi,“ poznamenal s tým, že má pravdepodobne aj pokračovateľov. „Vnuci ma radi pozorujú pri písaní kroniky. Dokonca si už vyrobili aj vlastnú a hrajú sa na malých kronikárov,“ dodal s úsmevom.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z MIchaloviec a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM