Ilustračný obrázok k článku Košičan Sergej Strajňák vytvoril unikátnu aplikáciu, pomocou ktorej spoznáte historické opevnenia, FOTO
7
Galéria
Zdroj: Sergej Strajňák

Košičan Sergej Strajňák vytvoril unikátnu aplikáciu, pomocou ktorej spoznáte historické opevnenia, FOTO

Milovníci histórie si prídu na svoje. Šikovný Košičan zmapoval niektoré biele miesta histórie na Slovensku, v Čechách aj na Ukrajine.

Eva Mikulová Správy
Eva Mikulová Správy

Košičan Sergej Strajňák vytvoril unikátnu aplikáciu, pomocou ktorej spoznáte historické opevnenia, FOTO

Milovníci histórie si prídu na svoje. Šikovný Košičan zmapoval niektoré biele miesta histórie na Slovensku, v Čechách aj na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Košičan Sergej Strajňák vytvoril unikátnu aplikáciu, pomocou ktorej spoznáte historické opevnenia, FOTO
7
Galéria
Zdroj: Sergej Strajňák

Mladý Košičan Sergej Strajňák (33) spojil svoju záľubu v histórii a v IT technológiách do dômyselného projektu. Vytvoril jedinečnú aplikáciu Československé opevnenia, ktorá poteší každého milovníka turistiky, vojnovej histórie a dobrodružstva.

Prečo ste sa rozhodli vytvoriť túto aplikáciu?

Baví ma to a vo voľnom čase sa venujem tvorbe Iphon aplikácií. Aplikácia vznikla pri 100. výročí vzniku spoločnej Československej republiky, čiže minulý rok. Zaujímam sa totiž o históriu a najmä o obdobie 1. Československej republiky.

Keďže vojenské opevnenia na tomto území patria k najväčším fortifikačným systémom v Európe, zisťoval som, či existuje nejaká aplikácia pre mobilné platformy. Zistil som, že nie, že je tu diera na trhu.

Komu je určená aplikácia Československé opevnenia?

Je najmä pre záujemcov o túto problematiku, čiže pre historické spolky, múzeá. Momentálne je o ňu väčší záujem v Českej republike, kde armáda predáva tieto opevnenia do súkromných rúk. A vznikajú tam múzeá.

Aj u nás sa dajú súkromne kúpiť opevnenia?

Je to len v Bratislave a je to múzeum Petržalského opevnenia. Čo sa týka ďalšieho územia Slovenska, tak to ešte nie je rozšírené.

Odkiaľ ste čerpali dáta a informácie?

Na tvorbe so mnou spolupracovali a spolupracuje viac ako 100 múzeí. Na Slovensku, v Čechách aj na Ukrajine. Nemali problém poskytnúť mi údaje a informácie. Oslovil som aj Ministerstvo pro vnitrní rozvoj Českej republiky, pretože vzdali projekt: 100 let a poskytli mi aj oficiálne logo pre aplikáciu.

Oslovil som aj Vojenský historický ústav v Prahe, Vojenský ústredný archív v Prahe a tiež mi dodali údaje a poskytli oficiálne video o mobilizácii v roku 1938. Všetky informácie v aplikácii sú overené a odsúhlasené týmito inštitúciami.

Koľko vojenských opevnení je asi na na našom území?

Podľa informácií, ktoré som získal, tak ich na celom území bývalého Československa, vrátane podkarpatskej Rusi, je vybudovaných okolo desaťtisíc.

Ale väčšina z nich bola po vojne zničená a z tých, ktoré ostali, sa stavajú múzeá, aby bola aj takouto formou prezentovaná história.

Čo bežnému užívateľovi ponúka aplikácia?

Aplikácia ponúka viac ako 100 múzeí na území Českej a Slovenskej republiky a v Podkarpatskej Rusi a tiež informácie o objektoch, ktoré nie sú múzeami, ale sú to konkrétne opevnenia a každý, kto sa o túto problematiku zaujíma, si ich môže vyhľadať. Niektoré z týchto objektov sú v neprístupnom teréne a nie sú veľmi známe. Práve cez túto aplikáciu sa ku nim dostanete.

Čiže je to zaujímavé aj z turistického hľadiska?

Áno, rovno si na konkrétny objekt kliknete a vytvorí sa vám trasa s navigáciou.

Je iba na opevnenia?

Nie, je tam i bonusová sekcia, ktorá sa zaoberá inými, najmä vojensko – historickými objektami. Či už nezisková organizácia Michala Strenka v Starej Ľubovni, alebo opevnenia v Podkarpatskej Ru­si.

Aká je jazyková platforma?

Aplikácia je v slovenčine a češtine. Užívateľské prostredie je pre nás veľmi priateľské.

Aká je spätná väzba na aplikáciu, je o ňu záujem?

Je pozitívna, mám dobré hodnotenie. A nie je určená len pre mladých ľudí, ale i pre staršie osoby, ktorých táto časť našej histórie zaujíma. Je to pre milovníkov histórie najmä z obdobia 1. Československej republiky.

Nájdu si v nej aj informácie o Tomášovi G. Masarykovi, o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Informácie mi poskytla i Matica Slovenska a Spoločnosť M.R. Štefánika.

Osobne ste navštívili niektoré opevnenia?

Minulý rok som bol na Ukrajine v Zakarpatii a i keď to nemá nič spoločné so slovenskými opevneniami, bolo to veľmi zaujímavé.

Nachádza sa tam jeden z najväčších podzemných bunkrov v Európe. Tiež som navštívil na východnom Slovensku mnoho ľahkých opevnení a o všetkých sa dozviete v aplikácii.

Objavili ste nejaké zaujímavosti, ktoré vás nadchli?

Na Ukrajine som bol milo prekvapený, že Ukrajinci sa o tieto svoje objekty veľmi zaujímajú a starajú. Sú v zachovalom stave. Napríklad naše ľahké opevnenia v okolí Slanského Nového Mesta sú v dosť zanedbanom stave. Nikto sa o to nestará.

S Ukrajinou sa spája váš ďalší projekt. Aký?

Áno, dostal som nápad, že by som mohol vytvoriť aplikáciu o priemyselných parkoch na Ukrajine. Princíp je ten istý, čiže cez mapové rozhranie. Sú tam body, a tak som informoval ministerstvo ekonomiky na Ukrajine, či by nemali záujem o takúto aplikáciu.

Súhlasili a minulý týždeň som bol v Ľvove, kde som mal stretnutie so šéfom pre investície mesta Ľvov. Odprezentoval som im túto aplikáciu a boli nadšení. Poskytli mi aj ich oficiálne logo a odprezentovali to tiež na svojej oficiálnej stránke.

Tiež vás nejako finančne motivujú?

Nie, túto vec beriem ako svoj koníček. A teší ma, že tým môžem pomôcť napríklad Ukrajine zviditeľniť sa.

A čo aplikácia o opevneniach. Tiež ste ju robili zadarmo?

Áno, je to moje hobby. Vytvoril som to preto, aby sa aj mladí ľudia začali o túto stránku našej histórie zaujímať.

Napríklad pre študenta je to veľmi dobré, pretože si stiahne aplikáciu, ktorá je zadarmo a vyhľadá si informácie, ktoré potrebuje. Môže slúžiť aj ako učebná pomôcka.

Sergej Strajňák - opevnenia
7
Galéria
Zdroj: Sergej Strajňák
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín