Aktualizované Správy

Vyjednávania sa skončili sporom. Odbory v U. S. Steel vyhlásili štrajkovú pohotovosť

S vedením spoločnosti sa nedohodli na novej kolektívnej zmluve.

Ilustračný obrázok k článku Vyjednávania sa skončili sporom. Odbory v U. S. Steel vyhlásili štrajkovú pohotovosť
Foto: Veronika Hunyadiová

Odborári košických oceliarní U. S. Steel (USSK) vyhlásili v stredu (29.7.) štrajkovú pohotovosť.

Dôvodom je, že sa ani po 25 kolách kolektívneho vyjednávania, ktoré sa začalo 22. januára 2020, o novom znení podnikovej kolektívnej zmluvy so spoločnosťou nedohodli, a vyjednávania skončili sporom.

Ako uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO USSK Juraj Varga, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, respektíve mediátora, otvorí sa aj možnosť štrajku.

„Postupujeme v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní – štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné,“ povedal Varga.

Kolektívna zmluva v oceliarňach neplatí od 1. júla 2020. Platnosť tej predošlej, ktorá bola podpísaná v roku 2016, mala pôvodne vypršať už 31. marca 2020. Zástupcovia spoločnosti ale s odborármi podpísali dodatok, ktorým predĺžili jej platnosť o ďalšie tri mesiace, do 30. júna 2020.

V polovici júla požiadali odborátri vybratého sprostredkovateľa zo zoznamu sprostredkovateľov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o riešenie kolektívneho sporu.

Pomôže mediátor?

Vo vyjednávaní sa podľa Vargu stala spornou najmä otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa.

Hovorca oceliarní Ján Bača predtým uviedol, že odborárom dali niekoľko návrhov, ktoré reflektovali súčasnú situáciu v ekonomike a oceliarstve v Európskej únii. Avizoval, že na procese mediácie budú so sprostredkovateľom plne spolupracovať.

„Sprostredkovateľ má – po oboznámení sa s priebehom vyjednávania – predložiť návrh riešenia sporu. V prípade, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné, a potom sa otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného nástroja riešenia – teda štrajku,“ dodal Varga.

Štrajkovú pohotovsť vyhlásili odborári aj minulý rok, trvala od 8. apríla do polovice júna 2019. Pohotovsť ukončili po podpísaní dodatku ku kolektívnej zmluve, ktorým sa zamestnancom vlani zvýšila mzda.

U. S. Steel verí v dohodu

Vedenie košických oceliarní akceptuje rozhodnutie odborových organizácií, a verí v dohodu a spoluprácu. Uviedol to hovorca U. S. Steelu Ján Bača s tým, že efektívny pracovný čas môže v blízkej budúcnosti pomôcť spoločnosti zostať konkurencieschop­nou.

Podľa jeho slov musia byť opatrní v čase, keď sú podmienky na trhu s oceľou extrémne neisté.

„Oceliarske podniky už roky čakajú na jasné a rozhodné opatrenia Európskej komisie, ktorými by ochránila európsky trh proti neférovému obchodu s oceľou spoločnosťami mimo Európskej únie (EÚ),“ povedal Bača.

Kým EÚ čaká na účinné obchodné politiky, Čína pokračuje s rekordnou produkciou ocele a to má podľa neho negatívny vplyv na globálny trh s oceľou. Ako dodal, využijú každú možnosť, aby sa s odborármi dohodli.

„Máme však zodpovednosť nielen za súčasnú prosperitu našich zamestnancov, ale aj za dlhodobú budúcnosť spoločnosti. Manažment bude ochraňovať budúcnosť U. S. Steel Košice v prospech všetkých, ktorí sa na nej podieľajú,“ dodal Bača.

Obmedzený pracovný režim

Košický U. S. Steel už osem mesiacov funguje v skrátenom pracovnom režime. Od polovice apríla sa odborári s vedením podniku dohodli na mzdovej kompenzácii vo výške 80 % platu za dni, ktoré musia zostať doma pre nedostatok práce. Do apríla dostávali zamestnanci za dni, ktoré boli doma, 60 % mzdy.

Skrátený pracovný režim bude vo firme pokračovať aj v auguste a septembri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM