Správy

Vyšiel im pozitívny výsledok. Prišli sa otestovať znova

V rámci testovania v Košiciach zaznamenali ľudí, ktorí sa po pozitívnom výsledku išli opäť otestovať. Ide pritom o trestný čin.

Ilustračný obrázok k článku Vyšiel im pozitívny výsledok. Prišli sa otestovať znova
Zdroj: TASR/František Iván

Mesto Košice eviduje niekoľko prípadov, keď sa pozitívne testované osoby na ochorenie COVID-19 išli dať v priebehu niekoľkých dní opakovane otestovať. Upozorňuje, že ak sa u nich potvrdí nákaza novým koronavírusom, sú povinní nastúpiť do domácej karantény.

„Zaevidovali sme niekoľko prípadov opakovaných testov počas jedného dňa po tom, ako im vyšiel pozitívny test. V jednom prípade išlo dokonca o štyri testy v priebehu dvoch dní, pričom všetky s pozitívnym výsledkom,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že tieto osoby musia hlásiť príslušným orgánom.

Košická mestská polícia (MsP) pripomína, že ak sa pozitívne testovaná osoba namiesto nastúpenia do domácej karantény opätovne zúčastní testovania, či už na tom istom alebo na inom odbernom mieste, je podozrivá z trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Systém to odhalí

„Na všetkých odberových miestach sú aj príslušníci MsP a štátnej polície, ktorí v prípade zistenia takéhoto prípadu budú týchto ľudí riešiť. Preto dôrazne vyzývame všetkých, aby si uvedomili, že po pozitívnom teste sú povinní nastúpiť minimálne do desaťdňovej karantény,“ spresňuje s tým, že v opačnom prípade ide o porušenie zákona. Pozitívne testované osoby sa majú riadiť poučením, ktoré je uvedené aj v potvrdení o vykonaní testu.

Magistrát pripomína, že ak sa niekto dostaví na antigénové testovanie, pričom počas uplynulých menej ako desiatich dní bol pozitívne testovaný, elektronický systém mesta Košice na to administrátora automaticky upozorní. Ten je povinný upovedomiť o tom príslušníka polície.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM