Eva Mikulová Rôzne

ROZHOVOR: Michal si splnil japonský sen, cez Tokio, Kjóto až do Hirošimi, FOTO

Košičan Michal Frištik študoval japonštinu 2 roky a už od strednej školy túžil navštíviť krajinu vychádzajúceho slnka. Podarilo sa mu to koncom uplynulého roku.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR: Michal si splnil japonský sen, cez Tokio, Kjóto až do Hirošimi, FOTO
10
Galéria

S Michalom sme sa stretli koncom januára, kedy mal ešte v čerstvej pamäti svoj veľký výlet v krajine vychádzajúceho slnka – v Japonsku. Ako nám prezradil, bol to jeho sen už od strednej školy a i preto sa na túto cestu zodpovedne pripravoval. V Košiciach sa 2 roky učil japonský jazyk.

Stačila ti dvojročná výuka, dorozumel si sa?

Trochu mi to pomohlo, ale sám som cítil, že nejaké veľké terno to nebolo. Vedel som si objednať jedlo a máločo som im rozumel, keď začali rýchlejšie rozprávať. Našťastie v Japonsku vedia ľudia anglicky.

Aké boli tvoje prvé pocity, keď si do Tokia priletel?

Spolu s kamarátom sme prileteli v decembri a šokovalo ma, koľko kontrol sme museli na veľmi modernom letisku absolvovať. Dávali nám podrobné otázky, zobrali nám odtlačky všetkých prstov a zanechali sme i hlasovú stopu…Trvalo to asi pol hodinu.

Letisko bolo veľmi moderné, iné aké v Európe. Z letiska do centra mesta sme išli vlakom, lebo železničná doprava funguje skvele. Vlaky sú čisté, rýchle a presné. Využili sme také špeciálne dopravné pasy, ktoré sme si kúpili na týždeň.

Aký bol váš plán cesty?

V Tokiu sme boli prvé 2 dni. Už cestou do mesta sme videli množstvo mrakodrapov a architektúru tejto metropoly, ktorá nás nadchla. Potom sme išli do tradičnej japonskej reštaurácie v sumo štýle. Premietali tam zápasy v sumo a dali sme si ich tradičné pokrmmy v chiango mise. Veľa zeleniny, mäsa a príloh. V podstate si to sám pripravuješ a bolo to veľmi chutné.

Najväčší prechod pre chodcov na svete

Čo ťa v Tokiu najviac zaujalo?

Určite to bola mestská časť Akihabara, je veľmi moderná. Navštívili sme vysokú budovu Sky tri, tokijské záhrady v ktorej je cisársky palác. A videli sme i najväčší prechod pre chodcov na svete. Cez deň cez neho prejde okolo 26 miliónov ľudí. Volá sa shibuya street.

V Tokiu sme tiež videli i hodiny, ktoré odbíjajú čas do letných olympijských hier, ktoré budú tento rok. Potom sme sa presunuli do Kjóta.

Kjóto je známe historické mesto, aký dojem na vás urobilo?

Fascinujúce boli červené brány. Sú to brány ktorých je množstvo a vedú cez les. Sú tam zastávky s pagodami a stánkami so suvenírmi. Vyšli sme cez ne až na kopec a Kjóto sme mali ako na dlani. Tiež sme si pozreli starý cisársky palác, ktorý stojí za návštevu.

Ubytovaní sme boli v tradičnej japonskej izbe, s posuvnými paperovými dverami a spali sme na zemi na tatamoch. A ráno sme sa opäť vlakom presunuli ďalej.

Mementom bola Hirošima

A ďalšie mestá, ktoré ste navštívili?

Boli sme v Osake, kde sme navštívili hrad aj veľké filmové štúdio Universal a bol to úžasný zážitok. Bola tam i lavička Forrst gumpu alebo hrad z Harryho Pottera. Krásne boli i historické uličky v Osake. Obrovským zážitkom však bola návšteva blízkeho mesta Hirošima.

Hirošima je známa kvôli tragickej histórií, počas 2. svetovej vojny na ňu zhodili atómovú bombu

Samozrejme, táto udalosť je tam všade prítomná. Pozreli sme múzeum k 2. svetovej vojne a tiež i budovu banku, ktorá jediná nebola zničená atómovou bombou. Bomba totiž vybuchla priamo nad ňou.

Sú tam pamätníky na obete a srdcervúce sú najmä tie detské. Je tam i pamiatka na dievčatko, ktoré sa síce narodilo až po vojne, ale kvôli ožiareniu malo rakovinu.

Dievčatko skladalo origami žeriavov a chcelo aby ich bolo tisíc, lebo verilo, že sa vtedy vylieči. Žiaľ, nepodarilo sa je to, umrelo. Ale dodnes ľudia z celého sveta, skladajú na jej počesť tieto žeriavy, posielajú ich tam a sú vystavené v múzeu.

Úctiví Japonci

Je Japonsko drahé?

Áno, je drahšie. Aby sme ušetrili, tak sme jedávali v sieťach 7 Eleven, kde sme si mohli dať jedlá v boxoch. Je tam i street food a občas sme si dopriali i v reštauráciach. Ochutnali sme samozrejme suši, polievky ramen a udon.

A aká je tam bezpečnosť?

Nuž doprava je veľmi hektická, ale napriek tomu som nevidel žiadne havárie. Japonsko je inak veľmi bezpečná krajina. I keď si niečo zabudneš niekde v podniku, tak to i na tom mieste nájdeš.

A akí sú Japonci?

Sú veľmi milí, úctiví a čo ma prekvapilo, vôbec nie sú takí nízki ako si predstavujeme. často sa ukláňajú, ďakujú, ponúknu ti pomoc, ich slušnosť by mala byť pre nás príkladom.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie